Psychologie barev – Bílá

Psychologie barev – Bílá 14.05.2020
Léto nám klepe na dveře a vy se možná chystáte na velký úklid. Nezapomeňte obměnit i oblečení, protože čas bílé v šatníku oficiálně započal!

Módní magazíny tvrdí, že bílá by se neměla nosit před letními měsíci s výjimkou Vánočních svátků, protože symbolizuje sníh a nevinnost, kterou známe z biblických příběhů. Jedná se o nejsvětlejší z barev, která je unikátní tím, že vzniká spojením celého barevnostního spektra. To však není hlavní důvod, proč je tak oblíbená.

Lidé, kteří rádi nosí bílou, mají rádi eleganci a zároveň se nebojí být na očích. Na rozdíl od jí podobné béžové barvy, o které jsme psali nedávno, bílá přitahuje pozornost. Tato barva je spojená s nevinností a čistotou, a proto ji často vidíme v nemocnicích a na doktorském ošacení. Možná i proto symbolizuje také přirozený respekt. Ačkoliv je oblíbená, často se na oblečení nenosí, protože opticky rozšiřuje a může se snadno zašpinit. Není ale proč zoufat. Bílé šperky vás určitě nerozšíří a naopak vám dodají punc elegance a podpoří jakýkoliv váš outfit.

Untitled design (17)
Krásné Fleur náušnice si můžete vytvořit podle tohoto návodu.

Na bílé je ideální, že ji můžete doplnit o jakoukoliv jinou barvu a skvěle ladí například s dřevem nebo se sklem. Zkombinovat ji tak můžete například v jednoduchém náramku s bílým onyxem a dřevěnými semínky Rudrakshy.

Velmi elegantně působí ve spojení s pozlacenými komponenty. Podívejte se například na novinky OmegaCast s bílou smaltovou úpravou, ke kterým stačí dokoupit spojovací očko a pozlacený řetízek. Inspirovat se můžete i krásnými náušnicemi bohyně Saraswati s bílými střapci.

Nezapomeňte také na to, že bílá ve šperkařství nabízí několik různých tónů a zušlechtění, takže pokud nejste příznivci sterilní svítivé bílé, je tu pro vás perlová bílá. Perlový náramek si můžete pomocí elastomeru navléknout za pět minut a nebo perly použít na efektní náušnice na kreolích.

Untitled design (18)
Čas svateb se pomalu, ale jistě blíží, a proto pokud si troufnete na něco složitějšího, šitá svatební spona do vlasů z rokajlových korálků určitě pozvedne váš účes nejen na svatebním večírku.

Další zajímavosti o bílé barvě:

  • královny-vdovy nosily bílé šaty, kterými vyjadřovaly svůj zármutek
  • v Indii se na pohřbech nosí bílá barva místo černé, protože Indové věří, že smrt je jen začátek něčeho nového
  • Řekové rádi nosili bílou, protože věřili, že jim přinese hezké sny
  • Slunce má ve skutečnosti bílou barvu a až díky naší atmosféře se barva jeho světla zdá žlutá

Untitled design (19)


Přečtěte si také další články ze série o Psychologii barev: