Tvoření pro dlouhé večery – 3. díl

Ještě nás čeká několik zimních týdnů, které asi budeme muset trávit doma. Než se strachovat nebo rozčilovat, pojďme svoji pozornost zaměřit pozitivním směrem - ke tvoření. Spojili jsme se s kreativním obchodem Davona, abychom vám mohli přinést ještě více tipů na vyrábění.
Tvoření pro dlouhé večery – 3. díl

Středa, 24. únor 2021

Zalij, co můžeš!

Křišťálová pryskyřice nám dává unikátní možnost pracovat s věcmi, se kterými by se jinou technikou pracovalo jen stěží. Zalít do pryskyřice můžete prakticky cokoliv. Stačí jen vhodná forma, rámeček nebo lůžko. Díky tomu můžete uchovat artefakty, které vám připomínají hezké chvíle (třeba písek z pláže, kde jste strávili dovolenou), dotvářejí interiér (využít můžete klidně tapetu, která zdobí vaši zeď) nebo odrážejí aktuální roční sezonu (co třeba vylisované listí, které jste posbírali na procházce).

 

Obrázek nebo podtácek?

Tenhle základ pro dotvoření nás v Davoně zaujal na první pohled. Můžete ho naplnit naprosto čímkoliv! A navíc má díky svému formátu více možností použití. Velikostí se hodí na podtácek pod hrneček, ale můžete ho klidně postavit na poličku jako obrázek. Nebo pověsit na zeď, pokud na něj přilepíte háček. 

DDE02601

Materiál

Postup

 1. Rozmíchali jsme si glazovací pryskyřici podle instrukcí a postupně ji rozlili do jednotlivých přihrádek šperkovnice do výšky cca 4 mm.
 2. Do pryskyřice jsme nasypali vybrané koření a sušené ovoce. Co jeden oddíl, to jeden druh. 
 3. Nechali jsme několik hodin zatvrdnout.
 4. Rozmíchali jsme si druhou dávku pryskyřice a koření zalili. I tady přiznáváme, že jsme byli moc netrpěliví a vrchní vrstvu glazury nalili moc brzo. Koření nám vyplavalo nahoru. Doporučujeme tedy si výrobu rozdělit do dvou dnů a nechat spodní vrstvu pryskyřice vytvrdnout přes noc.
 5. Pokud chcete rámeček využívat jako podtácek, doporučujeme vrchní vrstvu pryskyřice pomocí párátek roztáhnout až do stran, aby se nestalo, že vám dřevo nasákne barvu od ovocného čaje (nebo třeba svařáku :)).

Davona 6


Malované na (skoro) skle

Pokud se zatím necítíte na to, abyste v pryskyřici vytvářeli vzory pomocí lití různých vrstev v ruzných barvách, máme pro vás tip. Malujte po pryskyřici akrylovými barvami! Je to ohromě jednoduché a velká zábava. Stačí k tomu pryskyřice, forma, štětec a barvy dle libosti.

DDE05074

Materiál:

Postup:

 1. Rozmíchali jsme si pryskyřici imitující sklo podle instrukcí a nalili vrstvu čiré pryskyřice do formy. Přibližně do poloviny jejího objemu.
 2. Pomocí horkovzdušné pistole jsme zlikvidovali bublinky a nechali jsme pryskyřici vytvrdnout do druhého dne.
 3. Vybrali jsme si akrylové barvy a vzor, který chceme na podtácek nakrestlit. Pozor, je potřeba si uvědomit, že ve finálním výrobku uvidíte vše zrcadlově obráceně.
 4. Namalovali jsme pomocí štětce abstraktní vzor a vše nechali zaschnout.
 5. Rozmíchali jsme si druhou várku pryskyřice a vše s ní zalili, aby se forma zcela zaplnila. Druhý den byl podtácek hotový.

Davona tácek srdce


Falešná keramika s FIMO Air

Na keramický kroužek se asi ještě chvilku nedostaneme. Pokud byste si chtěli vyrobit pěknou dekoraci, která na první pohled vypadá jako vytažená z keramické pece, může vám dobře posloužit hmota FIMO Air, která samovolně vytvrdne na vzduchu.

IMG_20210108_104222

Materiál

Postup

 1. Připravíme si kartonový základ, který chceme obalit samotvrdnoucí hmotou.
 2. Z balíčku postupně odebíráme hmotu, kterou zpracováváme pomocí prstů a akrylového válečku do plátů. Ty poté nanášíme na kartonový základ.
 3. Spoje mezi dávkami hmoty vždy pečlivě uhladíme prstem. Dáváme si pozor, abychom vždy používali stejné množství hmoty – pokud by jí někde bylo méně a jinde více, mohla by při schnutí popraskat.
 4. Postupně obalíme celý domeček. Můžeme hmotě přidat texturu pomocí houbičky.
 5. Necháme výrobek postupně vytvrdnout. Nedoporučujeme ho dávat na topení nebo mu jakkoliv pomáhat k rychlejšímu vytvrdnutí. Nakonec můžeme domeček dozdobit akrylovými barvami nebo ho nechat tak, jak je.

 

Copy of Copy of Davona 1 (1)

 


Davona

Davona je obchod s výtvarnými potřebami, který nabízí vše pro malování, scrapbooking, decoupage a další populární techniky tvoření. V Praze najdete jejich obchod nedaleko našeho – takže pokud se vypravíte k nám na Letnou, do prodejny na Milady Horákové, můžete zavítat i za pár rohů do prodejny Davona v ulici Jana Zajíce. Kdo to má daleko, může navštívit e-shop www.davona.cz.


Další díly seriálu

Související články

Učení tvorbou

Učení tvorbou

Pusťte se do učení tvořením! Zn. bude to bavit velké i malé.

Číst více

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 26. Květen 2022

100%

Vše OK. Mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
Středa, 25. Květen 2022

100%

Potěšila zpráva od pana ředitele s výzvou k napsání zprávy, pokud by něco nebylo v pořádku.

+ Rychlost dodání, vše přišlo krásně zabalené, v pořádku

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji