Vše pro macramé

Jak na macramé

Základy a nejčastější dotazy

Macramé neboli drhání je pradávná technika splétání šňůr a provázků. Kombinací různých druhů uzlů vznikají zajímavé geometrické vzory. Ty můžete aplikovat jak na dekorace, tak na šperky. V současné chvíli jsou nejpopulárnějším materiálem pro tvorbu macramé šňůry z recyklované bavlny. Tento materiál dobře koresponduje s interiéry laděnými do skandinávského nebo boho stylu. Nejoblíbenějšími výrobky jsou dekorace na zeď, závěsy na květináče nebo lucerny. Možností, co z macramé šňůr vyrobit, je ale nespočet, inspirujte se v našem článku. Můžete si také přečíst náš článek, kde jsme sepsali všechny praktické informace (nejen) do začátků macramé tvoření.

Jak si vybrat přízi?

Nejzákladnějším dělením je rozčesávací a nerozčesávací příze podle toho, zda je možné jednotlivá vlákna od sebe oddělit a vytvořit tak efekt třásní, střapců nebo bambulek. Rozčesávací příze na našem e-shopu snadno poznáte podle ikonky hřebínku. Tloušťku příze volte v závislosti na efektu, kterého chcete dosáhnout.

Jak zjistím, kolik příze potřebuji?

Pro začátek je nejlepší si vybírat návody, které spotřebu příze uvádějí. Velmi totiž záleží na vzoru, který chcete vytvářet, velikosti výrobku a na tloušťce příze, kterou chcete použít. Jakmile udrháte první výrobek, bude se vám příští spotřeba odhadovat snáze.

Jak přízi rozčesat?

K rozčesávání šňůr můžete použít obyčejný hřebínek „všiváček“ nebo třeba kartáč na zvířecí srst. Je důležité, aby zuby hřebenu byly tenké a pevné. Při rozčesávání postupujte pomalu od konců šňůry. Spěch se nevyplácí, vlákna by se vám mohla zamotat.

Jaké jsou základní uzlíky?

Připevňovací uzel neboli liščí smyčka (anglicky cow hitch knot) vám pomůže připevnit šňůru k materiálu, který bude základem vašeho macramé (třeba tyčka). Plochý uzel (square knot) vám vystačí k tomu, abyste vyrobili základní vzor. Pokud budete opakovat pouze jeho polovinu, vytvoříte spirálový vzor. Více pro vás připravujeme v našich návodech.

Kam pro inspiraci?

Výrobní postup macramé nejsnáze pochopíte z videa. Stačí na Youtube zadat heslo „macramé“ a pak už si vybrat z nabízených návodů. Uzlíkování je jednoduché a bude vám stačit se na video dívat, jazyku rozumět nemusíte. 

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 30. Červen 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Rychlé vyřízení, vše v pořádku.