Společnýma rukama - autorky: Monika Otmílie Kašparová

Za charitativním projektem Společnýma rukama stojí více než 20 českých korálkářek. Seznamte se v našem seriálu blíže s každou z nich!
Společnýma rukama - autorky: Monika Otmílie Kašparová

Sobota, 3. říjen 2015

Seznamte se s Otmili

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Jmenuji se Monika Otmílie a navzdory svým moravským kořenům bydlím v hlavním městě, kde studuji poslední ročník střední umělecké školy. Jsem nejmladší členkou projektu Společnýma rukama, avšak na korálky se doma šlape už více než pět let.

Jsem člověk s rozličnými zájmy od tvůrčího psaní, přes mytologii až po vzducholodě. Největším zdrojem mé inspirace je hudba a příroda, k obojímu mám velmi intenzivní vztah od raného dětství.

Monika Otmílie Kašparová - Ze země Nezemě

Hlavu mám neustále plnou nápadů, což se velmi dobře odráží na mé tvorbě, jíž se snažím věnovat maximum. Pamatuji na rozdílnost lidí, proto vytvářím sortiment svých šperků tak, aby si v něm mohla vybrat jak mladá slečna, tak dáma ve středních letech. Nikdy však nezapomínám vložit do každého šperku cosi charakteristického pro mou tvorbu, zkrátka kousek sebe. Ráda kombinuji různé zdánlivě k sobě neladící barvy a používám trochu vykřičené barevnosti. Jindy zase dám přednost své oblíbené černé či jemným odstínům. Jsem velký fanoušek hyperrealismu, který poslední dobou uplatňuji ve svých špercích čím dál častěji. Barvy takových šperků odpovídají jejich přírodní předloze. 

Monika Otmílie Kašparová - Vinobraní    Monika Otmílie Kašparová - Plody léta - Brusnice borůvka

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Začínala jsem s návlékáním a ketlováním, později jsem vyzkoušela i práci s polymerovou hmotou Fimo, na plné čáře však vyhrály techniky šitého šperku a korálkové výšivky. Kdybych měla být podrobnější, asi nejčastěji používám stehy peyote, herringbone, síťování, vyšívání a spiral rope. Občas doplňuji šitý šperk klasickým ketlováním. Brzy také plánuji přidávat do svých šperků dřevo zdobené technikou pyrografie, lidově vypalování do dřeva.   

Co vás láká k šitému šperku?
Líbí se mi, že korálky a tedy i šitý šperk jsou světem nekonečných možností a pravým rájem pro fantazii. Poskytují opravdu tolik možností, že se člověk má stále co učit a zdokonalovat se. Sešívání drobounkých perliček do velkého díla… Jsou jako puzzle či střípky, které mohou ze začátku působit obyčejně a posléze se spojit v umělecké dílo. Tak jako vše kolem nás tvoří atomy či buňky, i hotový šitý šperk je pevným celkem a zároveň není. Inu, jsem detalista a k tomu se korálky přímo nabízejí. Baví mě titěrná práce, je to pro mě relax. Dnes patří šitý (i vyšívaný) šperk, jemuž jsem začala přicházet na chuť v roce 2012 k mým nejoblíbenějším činnostem. 

Monika Otmílie Kašparová - Podzimní loupežnice    Monika Otmílie Kašparová - náhrdelník Elizabeth

S jakými korálky nejraději pracujete?
Základním kamenem jsou pro mě rokajové korálky Preciosa a TOHO v poměru 65 procent (pro Preciosu) na 35. Uplatňuji také rozličné druhy mačkaných a broušených korálků české výroby. Ráda mám také čtverečky Miyuki Tila a nesmím zapomenout na krystaly Swarovski pro svou kapku luxusu. Nově objevuji i praktičnost mačkaného rokajlu Matubo

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
Jelikož trávím nejvíc času ve škole, korálky se mnou cestují do studijních lavic, kde jim věnuji každou minutu volného času. Samozřejmě tvořím také doma a v létě i na cestách. Vyloženě korálkový koutek nemám, korálky jsou u nás už nějakou dobu téměř všude, (našla jsem je i ve sprše). Svůj pokoj, kde se zdržuje většina materiálu i hotových šperků pro jistotu neukážu, neboť je rájem (ne)systematického chaosu. 

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Nehledám ji, přichází sama a to úplně všude. V přírodě, literatuře, hudbě, mytologiích i abstraktních myšlenkách. Občas mám pocit, že jí mám na rozdávání. 

Monika Otmílie Kašparová - sada šperků V listí    Monika Otmílie Kašparová - sada šperků V listí 2

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
Jsem stále studující, avšak troufám si říct, že tvoření s korálky pro mě není jen koníčkem, nýbrž i relaxem, naplněním, láskou, zkrátka seberealizací. A ano, živit se tím profesionálně, je mým obrovským snem, pro nějž dělám vše, aby se jednou splnil. 

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Záleží, jaký typ šperku zrovna vytvářím. Jak jsem se již zmiňovala, snažím se, aby si u mě mohly vybrat ženy různého vkusu i věku. Avšak zavděčit se všem nelze nikdy. Proto jednou myslím na romantické duše se vztahem k přírodě, jindy na rozevláté mladé slečny či ženy určitým způsobem alternativní. Vždy jde však o ženy, které nemají strach být vidět a nosit něco originálního a netradičního. Neboť téměř každý šperk, který vytvořím, je jediný originál, tak jako jeho budoucí majitelka. 

Monika Otmílie Kašparová - Prophet Of The Last Eclipse

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Jednoznačně se jedná o náhrdelník Prophet Of The Last Eclipse, s nímž jsem se letos účastnila mezinárodní soutěže Battle Of The Beadsmith. Inspirací mi bylo stejnojmenné hudební album od kapely Luca Turilli; jde o mé nejoblíbenější album vůbec a můj vztah k němu je až nepopsatelný. Náhrdelník je výsledkem nejen desítek hodin práce, radosti a euforie ze samotného dokončení, ale také spousty probděných nocí, potu i slz. Je obrovským krokem v mém šperkařském rozvoji a jakýmsi osobním vítězstvím.  

Monica Otmili pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Velmi se ztotožňuji s myšlenkou představit šitý šperk široké veřejnosti. Líbí se mi také ten pocit kolektivní práce českých šperkařek za účelem pomáhat. A pak je tu opět onen osobní tvůrčí rozvoj, který si díky společné tvorbě předáváme navzájem a učíme se tak jedna od druhé. 

Monika Otmílie Kašparová - Společnýma rukama 1    Monika Otmílie Kašparová - Společnýma rukama 2

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXPHOTO.

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Půjde o prsten Limette s krystalem Swarovski Rivoli, přívěsek Ze země Nezemě s kamejí a podzimní soupravu „V listí,“ která byla z 98 % vytvořena z materiálu od Korálky.cz.

Kde Monicu Otmili potkáte?

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

rychlost a zboží na skladě.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

Jako vždy, vše v naprostém pořádku. Zboží doručeno do dvou dnů. Kvalita zboží splnila očekávání. Nemám co vytknout

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.