Společnýma rukama - autorky: Jana Mijabijoux Michalcová

Za charitativním projektem Společnýma rukama stojí více než 20 českých korálkářek. Seznamte se v našem seriálu blíže s každou z nich!
Společnýma rukama - autorky: Jana Mijabijoux Michalcová

Úterý, 13. Říjen 2015

Seznamte se s Mijabijoux

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Mluvit o sobě je opravdu těžké. Jmenuji se Jana Michalcová, žiji se svým manželem na Severní Moravě a už si užívám důchodu. Mám dvě úžasné dospělé děti a jednu největší lásku, tříletého vnoučka. Jsem romantik s vášní ke knihám a ručním pracem.Je to moje druhá přirozenost. Neumím si sebe samu představit bez nějaké ruční práce, neumím jen nečinně sedět a například koukat na televizi.

Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník 1    Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník 2

V období pletení jsem seděla v křesle s knihou na kolenou a jehlicemi v rukou. Pletla jsem a četla. S ručními pracemi jsem začala velmi brzy, vlatně jsem s nimi vyrůstala. Babička i maminka pletly a háčkovaly, maminka nám šila oblečení. Už jako šestileté holčičce mě dala babička do ruky háček a mým prvním výtvorem, pamatuji si, jako by to bylo včera, byla žlutá háčkovaná žínka ze školní příze. Ve dvanácti letech jsem si upletla první svetr, rolák, na který jsem byla náležitě pyšná.

V 60. a70. letech nebyla nabídka v obchodech tak pestrá a tak se doma šilo, pletlo, háčkovalo, vyšívalo, vyráběly se různé doplňky do bytu. První můj výtvor z korálků bylo podkafíčko pro babičku, šité peyotovým stehem. Na střední škole jsem si sem tam vyrobila z drátků a korálků jednoduchý šperk pro sebe a poté jsem se na dlouhou dobu zabývala jinými ručními pracemi. Přišly děti, domácnost, pletení soupraviček, svetrů a zimních doplňků pro celou rodinu a výroba dekorací do bytu začaly vyplňovat veškerý můj volný čas.

Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník Vzpomínání     Jana Mijabijoux Michalcová - svatební sada

Děti odrostly, roztáhly křídla, odešly a pletené věci na nějakou dobu vyšly z módy. Co teď? Čím vyplnit chvíle volna, co vzít do rukou? Vzpomněla jsem si na svého koníčka ze střední školy a začala s ketlováním. Později mě zaujal šitý šperk, kterému jsem doslova propadla. Pro množství technik, variabilitu a nepřeberné možnosti. Dovolím si tvrdit, že se šitý šperk stal smyslem mého života, který ho v plném slova smyslu obohacuje.

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Abych pravdu řekla, nemám nejoblíbenější techniku. Většinu věcí tvořím technikou šitého šperku – beadweavingu nebo vyšívání korálky – bead embroidery, ale nevyhýbám se ani háčkovaným dutinkám, ketlování či obšívání kabošonů. Avšak přiznám se, že nejraději, jelikož jsem duší romantik a mám ráda přírodu, lesy, barvy a vůni stromů, šiji lístečky a kytičky, které posléze skládám do výsledného šperku.

Co vás láká k šitému šperku?
Šitý šperk je vášeň. Vášeň pro skládání malinkých korálků do výsledných tvarů. Přišít k sobě stovky, tisíce malinkatých korálků, až vznikne šperk, ve kterém je ukryto kousek mé duše, kousek mého já. Široká škála technik a druhů korálků nedovoluje upadnout do stereotypu a podlehnout nudě.

Jana Mijabijoux Michalcová - sada     Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník freeform

S jakými korálky nejraději pracujete?
Především pracuji s rokajlem Toho a Preciosa, voskovanými perlami, ohňovkami, kabošony z ušlechtilých kamenů. Miluji malované kabošony od Z-Art, které už samy od sebe podněcují fantazii. Je toho hodně s čím pracuji.

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
Mám své místečko v obýváku na křesle. Hned vedle komodu s potřebnými pomůckami a stojan s korálky. A protože využívám pohodlí křesla a k němu přilehlý konferenční stolek, je pod ním ukryta spousta krabic,organizérů a krabiček.

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Inspiruje mě život kolem nás. Příroda, obrazy, literatura. Nejraději však mám tématická zadání. Vymyslet a vytvořit šperk, který by splňoval daná kritéria.

Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník Jara květ     Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník 5

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
Jak jsem již uvedla dříve, jsem důchodkyně, která vlastní živnostenský list.

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Zajímavá otázka. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, nikdy mě nenapadlo představit si konkrétní ženu, až do doby, kdy si jedna zákaznice v BJ Shopu zakoupila můj náhrdelník s názvem Beatles, který byl ušitý do soutěže na téma „Fenomény 20.století“. Tehdy mě poprvé napadla myšlenka, jak asi vypadají ženy, které moje šperky nosí.

Jana Mijabijoux Michalcová - náhrdelník Vzdálená galaxie     Jana Mijabijoux Michalcová - sada 2

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Nedokážu vypíchnout jeden jediný výtvor. Všechny svoje šperky mám ráda, každý je kousek mě. Vždy jsem pyšná na ten poslední, do kterého jsem vložila svůj um a svoji lásku ke korálkům.

Mijabijoux pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Projekt Společnýma rukama je skvělá myšlenka, kde se setkáváme my, ženy a dívky se stejným zájmem, se stejnou vášní pro šitý šperk. Že se výsledná práce promítne do pomoci potřebným je jen pověstnou třešničkou na dortu.

Jana Mijabijoux Michalcová -  sada Svatební květ     Jana Mijabijoux Michalcová - Kytice pro Nyx

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Do aukce jsem ušila svatební soupravu náhrdelníku a náušnic pod názvem „Svatební květ“, náušnice z červených rivolek, „Rivolky v černé pavučině“ a náhrdelník z materiálu od Korálky.cz, Kytice pro Nyx, bohyni noci.

Jana Mijabijoux Michalcová - náušnice Rivolky v černé pavučině

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXPHOTO.

Kde Mijabijoux potkáte?

Související články

Dárek: Luxusní přívěsek SWAROVSKI

Dárek: Luxusní přívěsek SWAROVSKI

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat kousek z luxusního pokladu plného SWAROVSKI přívěsků, který našel pan Korálek v našem skladu!

Číst více

Pečujete správně o své jantarové šperky?

Pečujete správně o své jantarové šperky?

Ať už přímo vy sami tvoříte šperky z jantaru, nebo jste takový šperk dostali darem, jistě chcete, aby vám vydržel co nejdéle krásný. Přečtěte si proto 10 pravidel, která byste měli v péči o jantarové šperky dodržovat.

Číst více

Objevte poklad jménem jantar

Objevte poklad jménem jantar

Nedávno jsme do nabídky zařadili jantarové korálky v několika různých tvarech a barvách a musíme říct jedno – sortiment jantaru nás úplně okouzlil! Sepsali jsme pro vás proto článek, který vám blíže představí tenhle poklad (nejen) od Baltského moře.

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 492 recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Rychlost vyřízení objednávky :-). Jeden den objednáno a ještě ten den jsem si mohla objednávku vyzvednout.

+ Rychlost

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Velmi příjemný obchod, rozmanitý sortiment, je z čeho vybírat

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Velký výběr zboží, velmi dobrá komunikace obchodu, rychlé a bezchybné vyřízení objednávky

+ rychlé a bezchybné vyřízení objednávky
+velmi dobrá komunikace obchodu
+velký výběr zboží