Jak jsem se vydal za korálky až do Ameriky aneb Bead and Button Show 2016

Děláme vše pro to, abychom vám stále přinášeli ten nejširší sortiment korálků pro vaše tvoření. Náš ředitel Martin kvůli tomu podnikl i cestu na druhou stranu zeměkoule... Své dojmy z Bead and Button Show 2016 shrnuje v následujícím článku.
Jak jsem se vydal za korálky až do Ameriky aneb Bead and Button Show 2016

Úterý, 16. srpen 2016

Korálky jedou do světa

Na jednu ze dvou největších korálkových událostí na světě, mezi které tradiční Bead and Button Show bezpochyby patří, jsem se chystal už dlouho. Pokaždé se bohužel našlo několik racionálních důvodů, proč se to „tentokrát“ opět nehodí a že příště už to jistě vyjde. A upřímně jsem to vnímal i jako jeden ze svých profesních restů.

Provozní ředitelka Klára u vstupu na Bead and Button Show

Když ale letos dorazila osobní pozvánka přímo z firmy TOHO z Japonska (spolu se vzorky poslední novinky TOHO Demi Round – aby si dámský doprovod stihl vyrobit stylový šperk právě na večerní recepci), bylo rozhodnuto. Takové pozvání se totiž neodmítá. A letošní „TOHO Saturday Night Beaders Reception“ (večírek, který TOHO pořádá na Bead and Button Show každé dva roky) byl o to výjimečnější, že TOHO letos slaví 65. výročí založení společnosti; ale o tom později.

Nebe, peklo i ráj hledej v Milwaukee

Akce Bead and Button Show se již tradičně koná ve městě Milwaukee, ležícím na jihozápadním břehu jezera Michigan, vzdáleném cca 140 km severně od Chicaga. Pořádá ji nakladatelství Kalmbach Publishing, které, jak už název akce napovídá, vydává ty nejčtenější časopisy v oboru korálků a tvorby bižuterie na světě Bead&Button, Bead Style a Art Jewelry.

Kurzy a workshopy

Celá akce trvá neuvěřitelných třináct dnů, přičemž celých jedenáct dnů je nabitých více než šesti sty (!) workshopy a kurzy, kde více než dvě stě lektorů z celého světa vyučuje zhruba čtyřicet výtvarných technik nejrůznějších obtížností od úplných začátečníků až po kurzy určené pouze pro profesionální designéry.

Kurzy a workshopy se konají v průběhu těchto jedenácti dnů díky obrovské návštěvnosti souběžně na třech různých místech ve městě. Přihlásit se můžete například na tříhodinový kurz začínající od cca 2000 Kč až po čtyřdenní (30 hod.) kurz za cca 30 000 Kč. Svou oblíbenou techniku, materiál a obtížnost si tu najde opravdu každý, a máte-li tvořivého ducha s nutkáním zkoušet neustále něco nového, zblázníte se tu a budete se chtít rozkrájet, abyste toho mohli vyzkoušet co nejvíce.

Tržiště jak se patří

Dobrá zpráva je, že pokud se přihlásíte na jakýkoliv z kurzů, máte automaticky volný vstup na tzv. „Bead & Jewelry Marketplace“, což není nic jiného, než obrovské korálkové tržiště, které se koná poslední tři dny akce jako vyústění celého programu. Na trhu vystavují a prodávají hlavně maloobchodní prodejci, ale své stánky tu má i několik nejdůležitějších světových výrobců, jako je TOHO, Miyuki nebo Swarovski, kteří svou účast na výstavě ale využívají hlavně pro představování novinek široké veřejnosti, a sami zde zboží neprodávají. Osobně mě jen překvapilo, že jsme zde nepotkali stánek české Preciosy, kterou bych do téhle silné „čtyřky“ určitě rád řadil, a její prezentaci tu tak očekával.

Bead And Button tržiště  Bead And Button tržiště  Bead And Button tržiště

Co se týče nabízeného sortimentu, mám pro Vás skvělou zprávu. Nebudu přehánět, když řeknu, že české korálky doslova hýbou světem. Jen obtížně zde totiž hledáte prodejce, který by alespoň částečně neprezentoval „Czech beads“, „Czech glass“, „Czech crystal“ nebo cokoli začínající slovem Czech, aby tak dal najevo, že daný výrobek pochází z České republiky.

Rozhodně nejvýrazněji je zde pak zastoupen sortiment českého výrobce Matubo. Korálky Matubo Superduo či Matubo Miniduo dostanete doslova na každém rohu. Dále jsou tu velmi oblíbené dvoudírové a čtyřdírové korálky z řady CzechMates, které jsou sice původem z České republiky, ale vyrábí je u nás česko-americká firma Starman.

Okrajově zde pak narazíte na zboží českého výrobce Estrella, kterého prezentují hlavně všudypřítomné a stále populární neonové povrchové úpravy. Co se týče rokajlových korálků, jednoznačnou jedničkou jsou na americkém trhu velmi populární japonské TOHO Beads, které jsou následované také japonskými Delica Beads výrobce Miyuki. Jak už jsem řekl, česká značka Preciosa zde bohužel nijak zvlášť nevyniká, spíše naopak.

Korálkové výzvy

The TOHO Challenge

Na Bead and Button Show dochází také k vyhlašování dvou významných designérských klání. Prvním z nich je „The TOHO Challenge“, kde skupina pečlivě vybraných designérů z celého světa každoročně obdrží tzv. „TOHO Challenge kit“ neboli balíček shodných korálků a vytvoří z nich libovolný šperk.

TOHO Challenge 2016  TOHO Challenge 2016  TOHO Challenge 2016

Šperky, nebo v tomto případě už možná lépe malá umělecká díla, vyhodnocené odbornou porotou jako nejlepší jsou pak vystaveny po celou dobu konání právě na Bead and Button Show a poté putují na jeden rok do Japonska, kde jsou tato díla vystavena přímo v sídle firmy TOHO. Sérii těch nejlepších děl z aktuálního ročníku Vám přinášíme níže v galerii. Výtvory z předchozích ročníků si pak můžete prohlédnout ZDE.

BeadDreams Competition

Druhou soutěží, která je na Bead and Button Show vyhlašována, je tzv. „BeadDreams Competition“, kterou každoročně pořádá přímo časopis Bead & Button a která přijímá k vyhodnocení v celkem devíti kategoriích ta nejvýjimečnější šperkařská díla z celého světa v podstatě bez dalšího zadání. Záběr výsledných výtvorů je tak daleko širší a najdete tu specialitky, jako je například korálkový banán nebo kobylka z korálků. Několik nejlepších Vám opět přinášíme v galerii níže.

Beads Dreams Competition  Beads Dreams Competition  Beads Dreams Competition

Když TOHO slaví...

Tím se pomalu dostávám k vyvrcholení celé naší cesty, kterým pro nás byla účast na „TOHO Saturday Night Beaders Reception“, pořádané TOHO ve spolupráci s česko-americkou firmou Starman pro cca 120 vyvolených z celého světa.

Fotka, na kterou jsme hrdí - Nichole Starman - hlavní designerka Starman TrendSetters, David Starman - ředitel Starman Inc., Iwao Yamanaka - ředitel TOHO Co. Ltd., Klára Göhlerová - provozní ředitelka Koralky.cz, Martin Stibor - obchodní ředitel Koralky.cz

Nejen že TOHO slavilo 65. výročí založení společnosti, ale současně zde debutovalo svou nejvýraznější novinkou za poslední dva roky, rokajlovými korálky TOHO Demi Round. Novinku uvedla sama skvělá Nichole Starman, dvorní designérka týmu „Starman TrendSetters“, která s nápadem na výrobu precizního mini kroužku, rozpůlením klasických korálků TOHO Round, před více než dvěma lety přišla.

Po představení téhle výjimečné novinky a před vystoupením dalších řečníků se nám podařilo něco, v což jsem cestou na večírek ani nedoufal. A sice ukořistit fotku s ředitelem TOHO Iwao Yamanakou, což se nakonec naplnilo ještě lépe, než bych byl předpokládal. Vznikla tak pro mě velmi cenná fotografie česko-americko-japonského korálkového partnerství. 

Martin Stibor, ředitel Korálky.cz

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vše je OK

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vekmi rychlé vyřízení, široký sortiment, velmi ochotné prodavačky

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Jako obvykle vše v pořádku