Začínáme s křišťálovou pryskyřicí

Pokud sledujete šperkařské trendy, určitě jste si všimli přívěsků a prstenů z odlitků a dalších šperků, které vypadají jako z křišťálu. Pokud si chcete vytvořit svůj, jste tady správně!
Začínáme s křišťálovou pryskyřicí

Sobota, 30. květen 2020

S křišťálovou pryskyřicí snadno vytvoříte desítky unikátních šperků, které budou nejen osobité, ale také velmi chic. Možná už jste práci s ní kdysi dávno zkoušeli a nebylo to “ono” a nebo si na ni troufáte poprvé. Není se čeho bát, ať už je to jakkoliv, připravili jsme pro vás několik článků  o tom, jak vám výrobu těchto šperků usnadnit, abyste se z nich mohli radovat od začátku do konce.

Bezpečnostní a praktické pomůcky

Než začneme, je potřeba zmínit, že se jedná o silně chemickou a hořlavou látku, a proto nesmíme podceňovat bezpečnostní pokyny. Všechny praktické pomůcky, které budete k práci s pryskyřicí potřebovat, najdete ve článku tady

DSC04486 DSC04166 DSC04507 (1)

Jaká pryskyřice je vhodná na můj šperk?

Existuje několik různých druhů. Výběr správné pryskyřice závisí předně na tom, jaký druh šperku nebo dekorací chcete vytvářet.

Křišťálová pryskyřice imitující sklo:

DSC05565  

 
Praktické informace:

Obecně je tato pryskyřice nejvíce tekutá, ačkoliv v sobě vytváří nejméně bublinek. Při míchání pryskyřice je však potřeba míchat opravdu pomalu a dlouho, aby v hmotě vzniklo co nejméně vzduchových bublinek. Ke správným poměrům využiijte váhu a kelímky. Pokud pryskyřici smícháte, nezapomeňte špachtli pořádně otřít, než ji vložíte zpátky do směsi, abyste s ní nevytvářeli další bublinky. Také se doporučuje po smíchání obou složek pryskyřice vyčkat 10-15 minut než s ní začnete dále pracovat. Pokud se vám v pryskyřici i přesto pár bublinek objeví, v tekutém stavu je můžete zkusit propíchnout párátkem nebo je možné použít horkovzdušnou nebo flambovací pistoli nebo dokonce fén a bublinky rychlým pohybem přejet horkým vzduchem. POZOR – horkovzdušná pistole, kterou budete používat na pryskyřici v tekutém stavu, by neměla mít víc jak 30 stupňů, při vyšším ohřevu je pryskyřice hořlavá. Samozřejmě je přitom i nutné dbát na vlastní bezpečnost. Pryskyřici pak ideálně přikryjte, abyste ji zabezpečili proti mikročástečkám prachu. Ze stejného důvodu doporučujeme také připevnit si vlasy nebo si nasadit čepici. Pracujte v dobře větraném prostoru. 

Pružná křišťálová pryskyřice:

  DSC05345

 
Praktické informace:

K nanášení této speciální pryskyřice použijte kvalitní štětec na akrylové nátěry, který nepouští tolik štětin. Pro maximální preciznost se však doporučuje tato pryskyřice nanášet pipetou a poté pomocí párátka nebo špejle roztáhnout do okrajů. Po smíchání dvou složek pryskyřice ji nechte 5 minut odležet než s ní začnete pracovat, abyste zamezili vytváření dalších bublinek. Pokud se vám i tak v pryskyřici objeví vzduchové bublinky, je nutné vyčkat několik minut po nanesení vrstvy na moment, kdy je pryskyřice už tuhá a ne tekutá, a poté pomocí horkovzdušné pistole velmi zlehka přejet přes bublinky. POZOR – horkovzdušná pistole, kterou budete používat na pryskyřici v tekutém stavu, by neměla mít víc jak 30 stupňů, při vyšším ohřevu je pryskyřice hořlavá.

Křišťálová pryskyřice pro glazurování:

DSC02155 
Vytvořte si pomocí této pryskyřice krásný náhrdelník s přívěskem ve tvaru srdce.

Praktické informace:

Tento druh pryskyřice má hustou konzistenci, díky které s ní můžete vylévat jakákoliv lůžka bez toho, aniž by pryskyřice přetekla. Je samozřejmě potřeba pryskyřici vylévat pomalu. Také je potřeba ji velmi pomalu míchat. Po smíchání dvou složek pryskyřice vyčkejte 5 minut než s ní začnete pracovat, abyste nevytvářeli další zbytečné bublinky. Pokud si i přesto nalití pryskyřice všimnete vzduchových bublinek, můžete přes vrstvu pryskyřice přejet horkovzdušnou pistolí. POZOR – horkovzdušná pistole, kterou budete používat na pryskyřici v tekutém stavu, by neměla mít víc jak 30 stupňů, při vyšším ohřevu je pryskyřice hořlavá. Na tuto pryskyřici se nedoporučuje používat párátko, jelikož rychleji schne a párátkem byste mohli ve vrstvě vytvořit flíčky. Během procesu tvrdnutí je ideální komponenty zalité pryskyřicí zakrýt plastovou krabičkou, aby se na povrch nepřichytil poletující prach.

Obecná doporučení při práci s jakoukoliv pryskyřicí:

DSC05353

Co všechno můžu z pryskyřice vytvořit?

Jako vždy, fantazii se meze nekladou. Do pryskyřice můžete zalévat prakticky cokoliv. Je pravdou, že každý šperk vyžaduje trošku jiný postup a pozornost, a proto jsme vám chtěli i tady zjednodušit práci. Podívejte se na praktického průvodce šperků jako z křišťálu - 10 způsobů využití pryskyřice, a začněte vyrábět své šperky už dnes.
 

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vše je OK

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vekmi rychlé vyřízení, široký sortiment, velmi ochotné prodavačky

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Jako obvykle vše v pořádku