Vše, co budete potřebovat k práci s křišťálovou pryskyřicí

Konečně jste se rozhodli začít tvořit šperky z křišťálové pryskyřice, ale je vám jasné, že pryskyřice samotná k tomu nestačí. Podívejte se, co dalšího by vám nemělo chybět.
Vše, co budete potřebovat k práci s křišťálovou pryskyřicí

Sobota, 30. květen 2020

Prsteny, které vypadají jako lízátka, přívěsky se zalitou fotografií nebo laminované klíčenky. S pryskyřicí můžete vytvářet desítky krásných šperků, stačí se podívat na 10 způsobů využití pryskyřice. Než se pustíte do práce, podívejte se s námi na praktické informace, které zjednoduší váš kreativní proces a nastíní vám další možnosti, které z vašeho šperku udělají unikátní doplněk.

Bezpečnostní pomůcky, které budete 100% potřebovat

DSC05345

Do práce se pusťte až v momentě, kdy máte nasazenou roušku, ochranné rukavice a popřípadě i ochranné brýle. Jelikož pryskyřice při práci vypouští aroma, které může dráždit sliznice, doporučujeme pracovat v místnosti s dobrou cirkulací vzduchu, a to po co nejkratší možnou dobu.

Další obecné bezpečnostní pokyny při práci s pryskyřicí

Praktické pomůcky, které vám mohou usnadnit práci:

Praktické pomůcky, bez kterých se neobejdete:

Silikonová podložka

Silikonová podložka je důležitá především proto, abyste mohli své šperky vylité pryskyřicí odložit k zatvrdnutí a měli jistotu, že vám pryskyřice nikam nesteče, nebo že svůj šperk nepoškodíte tím, že jej špatně položíte na pracovní plochu. Díky speciálním drážkám a rýhám na prstýnky, můžete své komponenty na podložku odložit k zatvrdnutí a poté je snadno odejmout. Nepřilnavý povrch zajistí, že na ni můžete vylévat například pružnou křišťálovou pryskyřici a vytvářet z ní tak tenké pásky, které následně použijete k výrobě obalů na sešity nebo na ohebné náramky. Na spodu podložky najdete také formu na knoflíky, šipky a další geometrické tvary, do kterých můžete vylévat pryskyřici imitující sklo.

DSC04486

Silikonová pasta k výrobě forem

Dvousložková hmota na bázi silikonu je velmi praktickou pomůckou pokud chcete vytvořit odlitky z pryskyřice imitující sklo a nebo dokonce na šperky z FIMO hmoty. Obě pasty stačí namíchat, vytvořit z nich kuličku a do ní poté vtlačit předmět s požadovaným tvarem, který chcete vylévat křišťálovou pryskyřicí. Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme už během tohoto procesu používat bezlatexové rukavice. Obecně ale tyto hmoty dráždivé pro pokožku nejsou.

Práce se silikonovou pastou je jednoduchá:

Separátor do silikonových hmot

Separátory vám významně ulehčí práci při vyjímání šperku z formiček. Jsou vytvořeny na bázi vosku, a proto utvoří kluzký povrch mezi silikonovou formou a pryskyřicí. Po zatvrdnutí je tak mnohem jednodušší objekt vyjmout, čímž prodloužíte i životnost vaší silikonové formy. Separátor použijte v momentě, kdy silikonová forma ztvrdla, těsně předtím, než do ní nalijete křišťálovou pryskyřici.

DSC04170

Pomůcky, které váš šperk zkrášlí

Speciální barviva

Silně koncentrovaná barviva dodají bezbarvé pryskyřici nádech barvy, zatímco zůstane stále transparentní. Díky barvivům však může mnohem více vyniknout předmět, který do pryskyřice vyléváte. Barvy totiž s pryskyřicí nemusíte jen míchat, ale můžete je do pryskyřice zapouštět a vytvořit tak nádherné přechody. Jelikož jsou barviva velmi koncentrovaná, vystačí vám na velmi dlouho. Například naše speciální barviva vystačí na 4-8kg pryskyřice. Záleží samozřejmě na tom, jak moc intenzivní barvu chcete.

DSC04517

Třpytky

Mimo zalévání různých předmětů a korálků, můžete pryskyřici ozdobit také třpytkami. Jen je potřeba dávat pozor na použité množství, a proto je lepší s nimi pracovat pomalu. Třpytky buď můžete nejprve pomocí lepidla vlepit na dno lůžka a poté je zalít, nebo lůžko nejprve zalít a poté přidat třpytky a následně je znovu zalít. Nejsnadnější postup je zamíchat je do pryskyřice a nechat společně vytvrdnout.

Perleťové pudry

Perleťové pudry jsou barevné práškové pigmenty, které také můžete použít k barvení pryskyřice. Jsou méně transparentní než barviva a pryskyřici dodají krásný pudrový nádech s perleťovým efektem. Nejčastěji se míchají rovnou do pryskyřice. Pokud byste totiž chtěli pudry nasypat až na pryskyřici, mohou vám vzniknout nežádané hrudky. Vyhnout se tomu lze tak, že si pudr rozpustíte v troše směsi z pryskyřice a s tou potom pracujete dál.

DSC04149

Doufáme, že po přečtení jsme vám objasnili několik záhad týkající se práce s pryskyřicí a vy se teď můžete s chutí pustit do práce. Pokud byste si nebyli jistí, jaká pryskyřice je pro vás ta pravá, podívejte se na článek Začínáme s křišťálovou pryskyřicí.

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Pondělí, 16. Květen 2022

100%

Možnost objednávat přes e-shop mi vyhovuje. V klidu si vyberu, promyslím si a pak objednám. Mohu několikrát změnit.