Tvoření s Ivou Baltaretu

Možná jste si v naší Inspirační galerii všimli návodů od nové autorky Ivy Baltaretu a nyní vám přinášíme v novém článku také rozhovor právě s Ivou o tvorbě, inspiraci i budoucích projektech. 

Tvoření s Ivou Baltaretu

Čtvrtek, 5. Srpen 2021

Na Instagramu ji můžete znát jako @dot_diyblog, kam přidává střípky ze své tvorby, ale i v naší Inspirační galerii jste se mohli inspirovat k tvorbě korálkového věnce nebo velikonočních vajíček právě podle návodů od Ivy a nyní máte možnost ještě blíže poznat tuhle kreativní duši v tomto rozhovoru.


Napiš nám něco o sobě, co tě nejvíc vystihuje?

V tvorbě ráda objevuju nové materiály a techniky, nejsem asi úplně na tradiční postupy, vždycky se je snažím spíš obejít a zkoušet, co ještě ten který materiál dovolí a co ne.


Ivčo, co ty a tvoření? Čemu všemu se věnuješ?

Momentálně asi nejvíc věncům, grafice a betonování, o tom jsou moje nepravidelné workshopy, ale hledám další cesty, jak tyhle různorodé aktivity propojit a přiblížit dalším lidem :)


Myslíš si, že je tvoření pro každého? Spoustu lidí si myslí, že to nezvládne. Co bys jim poradila?

Ano, u dětí je to o tréninku jemné motoriky, o ovládání rukou a prstů. Vždycky platí, že je potřeba se učit a cvičit, jinak to holt nebude fungovat. Každý den chvilku a za pár týdnů uvidíte rozdíl. Jen si udělat čas, aby se tvoření/trénink tvoření stalo rutinou.

Skvělé je to jako společná aktivita s kamarádkou, nebo třeba dcerou/synem.


Pustila jsi se do tvoření z dřevěných korálků - co všechno jsi z nich vytvořila?

Zkouším závěsy na ručníky a lněné utěrky, několik způsobů a druhů věnečků, podložku na mýdlo nebo zrovna teď je mám namramorované a dofocuji macramé závěsy na kytky.


Jak ti tvoření šlo? Šlo všechno tak, jak jsi si to naplánovala? Co tě na tom nejvíc bavilo a co naopak?

Ano, je potřeba si uvědomit, čím je vhodné dřevo spojit. Kdy si vybrat pevný drát a kdy třeba vlasec. Dřevěné korálky mám hrozně ráda. V polovině devadesátých let jsme jezdívali na školní výlety do Prahy a přesně si pamatuju, že jsme si na jednom trhu kousek od Staromáku kupovaly s kamarádkou velký pytlík dřevěných korálků. Tehdy je nikde neměly, neexistovaly žádné výtvarné potřeby. Když jsem chtěla korálky, musela jsem potají ustřihnout korálkový závěs, rydlo na linoryt jsem si vyráběla ze starého deštníku, lino na něj pak vyříznout pod kuchyňským stolem. Doslova.


Je nějaká technika, kterou jsi ještě nezkusila a chtěla bys? Proč?

Tyjo, to nevím. Asi nejsem úplně fanda třeba do pryskyřice, ale třeba někdy se mi něco pod ruce dostane.


Máš v plánu nějaký další projekt? Řekni nám víc!

Pořád mě láká umění jako takové. Malba, grafika, kombinované techniky. Jen to je opravdu proces, který vyžaduje intenzivní práci, je dlouhodobý, takže bych musela oseknout něco jiného.

Související články

Co nadělit pod stromeček tvořicům?

Co nadělit pod stromeček tvořicům?

Chcete pod stromečkem vidět rozzářené oči někoho, o kom víte, že rád tvoří, ale vy sami se v tom nevyznáte ani za mák? Připravili jsme pro vás pár tipů, se kterými nikdy netrefíte vedle!

Číst více

Soutěž o SWAROVSKI poklad

Soutěž o SWAROVSKI poklad

Zapojte se do slosování o naprosto unikátní dárek SWAROVSKI v hodnotě 3 200 Kč! Jak se zapojit se dočtete v tomto článku.

Číst více

Adventní věnce a svícny do každé rodiny

Adventní věnce a svícny do každé rodiny

Věnec se čtyřmi svíčkami patří bez pochyby k jednomu ze základních symbolů adventu. Co neděle, to jeden zažehnutý plamínek. Ale i něco tak tradičního, jako je adventní věnec, se může dočkat kreativních inovací. Pojďte se s námi podívat inspirovat možnostmi, jak na to jít letos jinak.

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 645+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 29. Listopad 2021

100%

Velký výběr a kvalita

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 25. Listopad 2021

100%

Spokojenost, vždy.

+ Kvalita
+Rychlost
+Komunikace

Ověřený zákazník
Středa, 24. Listopad 2021

100%

MAXIMÁLNÍ SPOKOJENOST