Společnýma rukama - autorky: Petra Kašparová

K dalšímu charitativnímu projektu spolku Společnýma rukama se přidávají i další české korálkářky. Seznamte se v našem seriálu blíže s nově zapojenými autorkami!
Společnýma rukama - autorky: Petra Kašparová

Neděli, 13. Listopad 2016

Seznamte se s Petrou

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Miluju sklíčka, střípky, kamínky, korálky a další titěrnosti. Jsem hračička. Odjakživa. Už jako malá holka jsem neustále nosila po kapsách nejrůznější nalezené "poklady" a "drahocennosti". A to se vlastně do dnešních dní moc nezměnilo. Ke korálkům jsem se dostala přes kostýmy na orientální tanec, které jsem nejen pro sebe šila a vyšívala všemožným blýskavým a třpytivým pozlátkem. Od zdobení kostýmů byl ke šperkům už jen malý krůček. Začínala jsem ketlováním a vyzkoušela postupně většinu základních korálkových technik. Srdcovou záležitostí se ale stal šitý šperk.

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Preferuji korálkovou výšivku, háčkovaný a šitý šperk v  kombinaci s ketlováním a také fimo, ze kterého tvořím trošku neobvyklé kabošony.

PetraKašparová_brož      PetraKašparová_čelenka lucilla

Co vás láká k šitému šperku?
Absence hranic a nekonečné možnosti, jak zpracovat skleněnou "drobotinu".

S jakými korálky nejraději pracujete?
Základem je samozřejmě rokajl - jak český, tak japonský. Mezi mé oblíbené patří rovněž korálky Matubo a na doplnění vše, o co si konkrétní šperk "řekne" - s výjimkou plastu!

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
Dlouhé roky byla mou dílnou rozložená sedačka, posledních pár měsíců se "učím" sedět a pracovat u stolu. O korálkovém koutku se v mém případě moc mluvit nedá. V podstatě bydlíme v korálkové dílně - sklíčka, střípky, kamínky, korálky a další titěrnosti jsou prostě všude.

PetraKašparová_motýl6

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Inspirací pro tvorbu je mi samotný materiál, hlavně rozmanitě zpracované sklo, či struktura a energie přírodního kamene, fascinující hra světla pronikajícího sklem a jeho různé "nálady". Také lidé, pocity, situace, hudba, tanec, příroda - to vše se může proměnit například v náhrdelník, nebo originální čelenku pro nevěstu. Většinou už při prvním pohledu na materiál vidím v duchu výsledný šperk -  tvar a barevné ladění. Občas si tento obrázek lehce načrtnu, třeba kvůli doladění proporcí, ale není to pravidlo. Některé šperky jsou po celou dobu vytváření jen v mé hlavě. Drobné detaily pak vznikají spontánně během šití. Jaký bude finální výsledek, to nikdy úplně přesně nevím. To mě na tom hodně baví.

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
Koníček? Já bych řekla stádo koní! :-)
Hlavním zaměstnáním jsem prodavačka v obchůdku s korálky, po nocích tvořím.

PetraKašparová_motýl1     PetraKašparová_motýl5

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Šperk by měl vždy podpořit individualitu a sebevědomí ženy či dívky (může i muže) - ať už si jej vybere z již hotových šperků a nebo ho tvoříte přímo na "míru".

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Rozhodovala bych se mezi dvěma  - Velkou svatební čelenkou pro orientální tanečnici, která byla mým prvním větším vyšívaným výtvorem a růženínovým náhrdelníkem, který si zakoupilo Vlastivědné muzeum v Šumperku pro uložení do depozitáře.

PetraKašparová_náhrdelník1      PetraKašparová_náhrdelník

Petra pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Proč nepomoci tím, co umím.

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Inspirací a základem šperku s názvem "Volaría" je antik skleněný kabošon z růžového opálového skla s motivem Motýlka. Náhrdelník jsem zhotovila technikou šitého šperku a korálkové výšivky. Dutinka je háčkovaná. Materiál pro dobrou věc z velké části věnoval obchod Koralky.cz.

PetraKašparová_náhrdelník     PetraKašparová_náhrdelník1

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXPHOTO.

Kde Petru potkáte?

Související články

Co nadělit pod stromeček tvořicům?

Co nadělit pod stromeček tvořicům?

Chcete pod stromečkem vidět rozzářené oči někoho, o kom víte, že rád tvoří, ale vy sami se v tom nevyznáte ani za mák? Připravili jsme pro vás pár tipů, se kterými nikdy netrefíte vedle!

Číst více

Soutěž o SWAROVSKI poklad

Soutěž o SWAROVSKI poklad

Zapojte se do slosování o naprosto unikátní dárek SWAROVSKI v hodnotě 3 200 Kč! Jak se zapojit se dočtete v tomto článku.

Číst více

Adventní věnce a svícny do každé rodiny

Adventní věnce a svícny do každé rodiny

Věnec se čtyřmi svíčkami patří bez pochyby k jednomu ze základních symbolů adventu. Co neděle, to jeden zažehnutý plamínek. Ale i něco tak tradičního, jako je adventní věnec, se může dočkat kreativních inovací. Pojďte se s námi podívat inspirovat možnostmi, jak na to jít letos jinak.

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 645+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 29. Listopad 2021

100%

Velký výběr a kvalita

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 25. Listopad 2021

100%

Spokojenost, vždy.

+ Kvalita
+Rychlost
+Komunikace

Ověřený zákazník
Středa, 24. Listopad 2021

100%

MAXIMÁLNÍ SPOKOJENOST