Společnýma rukama - autorky: Martina Maatja Beads Křížová

K dalšímu charitativnímu projektu spolku Společnýma rukama se přidávají i další české korálkářky. Seznamte se v našem seriálu blíže s nově zapojenými autorkami!
Společnýma rukama - autorky: Martina Maatja Beads Křížová

Středa, 16. listopad 2016

Seznamte se s Maatja Beads 

Představte našim čtenářům sebe a svoji tvorbu.
Jmenuji se Martina Křížová, narodila jsem se a žiji v Praze. Přezdívka Maatja mne provází už od mládí. Ač výtvarno mne vždycky přitahovalo, typická "tvořilka" nejsem. Profesně jsem sedávala hlavně u počítače a věnovala se grafice.  Mezi kolegyněmi patřím, co se týče mých šperkařských začátků, dá se říct ještě pořád k benjamínkům. Nápad na základě nějaké matné vzpomínky z dětství, a následně i potřeba začít tvořit šité šperky z korálků, přišly teprve asi před dvěma lety. Téměř ze dne na den jsem nakoupila materiál a začala se učit šít, vyšívat, tvořit. S kůží na trh jsem se vrhla před rokem a půl. Stále se učím nové věci a mnoho nápadů ještě čeká na realizaci. 

 MartinaKrizova_Jeannine-nausnice      MartinaKrizova_Jeannine-naramek

Jakou technikou nejčastěji tvoříte?
Nejčastěji vyrábím šité či vyšívané korálkové šperky, trénuji sutaškování, které je extrémně náročné na preciznost i trpělivost, a nově mne nadchla filigránová výšivka. Velmi ráda kombinuji všechny tyto techniky :)

Co vás láká k šitému šperku?
Je to zvláštní, ale dávat stovky a tisíce droboučkých korálků jeden k druhému mne jakýmsi způsobem uklidňuje. A nikdy mne nepřestane udivovat, že z hromádky korálků pak vznikne nádherný šperk. Lze vyrobit malý pěkný kousek na běžné nošení a zároveň ze stejných skleněných korálků i velký luxusní šperk na večerní akci. Možnosti jsou téměř neomezené!

 MartinaKrizova_Coricancha-nausnice      MartinaKrizova_Nausnice-Jezerni

S jakými korálky nejraději pracujete?
Zatím zkouším různé materiály a korálky. Ale mým oblíbeným rokajlem je TOHO Round pro jeho pravidelnost. Preciosa zas nabízí množství barev. Ráda také používám korálky Matubo a těším se na vyzkoušení spousty nových tvarů korálků, které přicházejí na trh a skýtají zajímavé možnosti. Často používám rivolky Swarovski či Matubo, perličky, minerály. Nebráním se kombinování netradičních materiálů.

Kde nejčastěji tvoříte? Můžete nám ukázat svůj korálkový koutek?
Mám svůj kout ve společné pracovně s mým mužem. Prostor nad stolem (i pod ním :)) se pomalu začíná plnit krabicemi s materiálem, zdá se, že místa není nikdy dost a udržet pořádek je občas obtížné :)) Samozřejmě sním o své vlastní malé místnosti, kde bych měla těch pracovních stolů víc (i na své další tvořivé sny, které se pomalu začínají množit) a práci rozloženou permanentně :)

 MartinaKrizova_pracovni-koutek

Kde hledáte nejčastěji inspiraci?
Inspirace je všude kolem nás. Někdy mne inspiruje materiál, který mi přijde do ruky (minerál se zajímavou kresbou, keramický kabošonek, barevná kombinace korálků, filigrán, pírko...), jindy třeba i hudba nebo text, někdy se objeví nápad z čista jasna v hlavě (nejčastěji těsně před usnutím :)) Hodně inspirativní jsou i soutěže na nejrůznější témata, která by člověka třeba ani nenapadla a donutí ho studovat konkrétní námět hlouběji. V neposlední řadě obdivuji své neuvěřitelně šikovné kolegyně tuzemské i světové, jejichž tvorba mne motivuje a podněcuje mojí fantazii :)

Je vám korálkování pouze koníčkem nebo se tvorbou živíte profesionálně?
Je to velký koníček přerůstající díky objednávkám zákaznic v příjemnou práci :)

 MartinaKrizova_Noci-v-kridlech-labuti      MartinaKrizova_Valentynka

Jak si představujete ženu, která má vaše šperky nosit? Myslíte při tvorbě na někoho konkrétního?
Pokud se jedná o objednávku od konkrétní ženy, tak se vždy snažím zjistit co nejvíc o jejím vkusu a preferencích. Ve volné tvorbě se nechávám unášet fantazií a šperk se musí líbit hlavně mně. Musí mít to něco těžko popsatelné, co "sepne", pohladí oči i roztančí duši :)

Na jaký svůj výtvor jste nejvíce hrdá?
Kdybych měla dát na názor svých dvou dcerek, tak by to byl každý výtvor, který dokončím. Jejich nelíčené "mami, to je taková krása!!" ale každopádně zahřeje :) Hrdá jsem na každý větší šperk, který mne posune někam dál. Ať už to byla například loni první vyšívaná labuť (náhrdelník Noci v křídlech labutí), poměrně náročný šperk s keltskou tématikou Strom života, či letos třeba náhrdelník Pod sedmou vlnou, který kombinuje několik korálkových technik. První filigránovou výšivku jsem si vyzkoušela na šperku Coricancha - Zlatá zahrada a novou cestu mi ukázal jeden z nejčerstvějších velkých šperků ve stylu steampunku Výlet do století č.19. Některé z těchto šperků již mají své majitelky a na to jsem hrdá dvojnásob! :)

 MartinaKrizova_Vylet-do-stoleti-c-19      MartinaKrizova_Strom-zivota

Maatja pro Společnýma rukama

Proč jste se rozhodla zapojit do iniciativy Společnýma rukama?
Přišlo mi to přirozené. Pokud mi to možnosti dovolují, tak se ráda zapojuji do smysluplných projektů, a tady jsem mohla přispět svou troškou do mlýna :)

Na jaké vaše šperky se můžeme těšit v aukci?
Pro aukci jsem zhotovila náhrdelník Na křídlech motýlů v mé oblíbené modro-tyrkysové barvě. Jde o kombinaci korálkové výšivky v podobě tří motýlků, obšitých rivolek jako kvítků a šité spirálové šňůry. Použila jsem japonský rokajl TOHO, broušené ohňovky, Swarovski elements a závěsné zapínání JBB, vše od Koralky.cz, zadní strana výšivky motýlků je začištěna příjemnou umělou semiší alcantara. Doufám, že si šperk najde tu svou krásnou bytost, kterou bude zdobit, a že pomůže dobré věci.

MartinaKrizova_Na-kridlech-motylu     MartinaKrizova_Na-kridlech-motylu1

Autorkou fotografií pro dražbu je Lucie Baldé - MAXXFOTO.

Kde Maatju potkáte?

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vše je OK

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vekmi rychlé vyřízení, široký sortiment, velmi ochotné prodavačky