Rudraksha a vše, co jste o ní chtěli vědět

Rudraksha vám nejen dodá sílu boha Shivy, ale pomůže vám zdolat cestovatelské nesnáze! Vytvořte si svůj talisman na cesty už dnes!
Rudraksha a vše, co jste o ní chtěli vědět

Středa, 6. únor 2019

Rudraksha - talisman cestovatelů

O Rudrakshe jste si již mohli přečíst v našem Průvodci dřevěnými korálky na Mala náramky. Toto posvátné dřevnaté semínko v červené až hnědé barvě je významné nejen pro v buddhismu, ale především v hinduismu, ve kterém se používá jako duchovní růženec již od 10. století. Její původ však sahá hluboko do minulosti a do dnes se věří, že moc těchto semínek je natolik silná, že ji nenosí už jen vyznavači boha Shivy, ale všichni, kteří se starají o svou mentální sílu. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak mocná Rudraksha vlastně je.

 

Kdo je ShivaLord Shiva

Předtím, než si vysvětlíme vlastnosti a původ Rudrakshy, je potřeba představit jednoho z nejsilnějších hinduistických bohů, který patří do původní „trojice“. Shiva, bůh zkázy, který má v moci zničit celý vesmír, pokud otevře své třetí oko, je stále více populární i za hranicemi Indie.  Občas bývá vyobrazován jako zlý bůh, kterého se všichni bojí. Pravda je však taková, že co Shiva dokáže zničit, to Brahma (další z původních bohů) může znovu stvořit. Tak může pokračovat koloběh přírody a Shiva se tak stává důležitým elementem při regeneraci. Snadno ho poznáte díky třetímu oku na čele, půlměsíci ve vlasech a hadu omotaném kolem krku, pod kterým se mu vyjímá právě Rudraksha.

 

Boží slzy

První zmínku o Rudrakshe nalezneme v posvátném mytologickém textu Shiva Purana, který – jak název napovídá – vypráví o životě Shivy. Legenda praví, že Shiva se rozhodl tisíc let meditovat. Když domeditoval a podíval se ze svého příbytku z hory Kailash na ambiciózní a gigantické výtvory člověka, které ho pouze oddalovaly od boha, začal ronit slzy. Tam, kam slzy dopadly, zrodily se první stromy Rudrakshy. „Rudra" znamená „bůh“, zatímco „aksha“ můžeme přeložit jako „oko“ nebo „slza“. Doslovný překlad je tedy „boží slza“.

 


Původ Rudrakshy

Tyto věčně zelené stromy pocházejí původně z oblasti Nepálu, ačkoliv dnes se rozprostírají podél Himalájí až do Indie. Elaeocarpus ganitrus roste v uzavřeném prostoru a dozrává v období října a listopadu. Jeho plody mají krásnou sytě modrou barvu v době, kdy jsou plně dozrálé, a potom začnou tmavnout do šedé až černé. Tyto plody, ačkoliv jsou jedlé, nemají žádnou výraznou chuť a používají se pouze na výrobu Mala náhrdelníků. Poté co plod ztmavne, ořeže se jeho kůra a poté se brousí na kartáči tak dlouho, dokud z něj nezůstane pouze semínko okrášlené typickým vrstvením, kterému se říká mukhi.Proč je počet mukhi tak významný

Mukhi je indické slovo odvozené od slova „mukh“ neboli „tvář“, takže jej můžeme přeložit jako „tvarování“. Díky těmto podélným vrásčitým linkám na semínku se pozná, jak moc vzácné semínko je a jaké jsou jeho duchovní vlastnosti. Díky mukhi můžeme také poznat, zda se jedná o pravou Rudrakshu. Pokud semínko příčně rozřízneme, musíme uvnitř najít stejný počet komor, kolik má na sobě linií „mukhi“. Nejčastěji se falšuje Rudraksha s jedním mukhi. Ryzost a kvalitu můžeme také poznat tak, že ji vhodíme do vody. Pokud se potopí, jedná se o pravou Rudrakshu. Důvodem je to, že umělá Rudraksha se vyrábí z umělých materiálů a je uvnitř dutá. Pravá semínka chvíli plavou na povrchu vody a poté se potopí. Je však nutné počítat také s váhou korálku. Malé korálky, ačkoliv jsou pravé, nejsou tak těžké, aby mohly klesnout pod vodu.

Rudraksha může mít 1-21 mukhi. Mezi nejběžnější a nejčastěji používané jsou 4-6 mukhi. Ačkoliv je Rudraksha s jedním mukhi vzácná, hinduisti ji většinou nenosí, jelikož každé mukhi má vlastní moc a 1 mukhi Rudraksha prý donutí svého majitele opustit rodinu do 12 dní, protože poté nesnese být mezi lidmi. Rudraksha s 5 a 15 mukhi se používá nejčastěji, jelikož má v sobě prý nejsilnější elementy boha Shivy.

U nás si můžete pořídit Rudrakshu s 5 mukhi, která se váže k Jupiteru a má moc snižovat krevní tlak a navodit pocit vnitřního klidu a míru.


Pozitivní vlastnosti

Rudraksha hlavně působí jako energetický štít, ve kterém se odráží naše energie zpět do sebe sama. Díky tomu je ideálním talismanem především na cesty, jelikož nás chrání před okolními vlivy, pomáhá nám usnout v jakémkoliv prostředí a dokonce i prý správně trávit cizí jídlo.


Jak ji nosit a správně o ni pečovat

Jelikož Rudraksha přejímá energii svého nositele, nesmí na ni nikdo, kromě vás, sahat. Podle hinduistické tradice, zejména pokud se používá při modlitbách, by se neměla nosit, pokud její majitel právě konzumuje maso a alkohol. Z pragmatického hlediska se nedoporučuje ji nosit, pokud se myjeme chemickým mýdlem. Naopak je prý velmi prospěšné ji mít na sobě, pokud se sprchujeme ve studené vodě (za předpokladu, že nepoužíváme chemická mýdla).

Jednou za čas ji můžeme lehce umýt kartáčkem, nechat přirozeně uschnout a poté namazat olejem, ideálně sezamovým, mandlovým nebo kokosovým.

 


Rudraksha jako médium ke splnění přání

Rudraksha jako Mala růženec

Pokud se Rudraksha používá jako růženec, doporučuje se ji nosit v bavlněném sáčku. Růžence se většinou navlékají na hedvábnou nebo bavlněnou nit, popřípadě opatrně na stříbrný nebo zlatý drátek tak, aby se o sebe semínka netloukla a nerozbila se. Kovové materiály zvyšují jejich sílu.

Stejně jako ostatní Mala růžence, i Rudraksha se navléká v určitém počtu. Většinou je to buď 27 korálků + 1 guru korálek nebo 54 + 1 guru korálek nebo nejvíc klasický počet Mala náhrdelníku – tedy 108 + 1 guru korálek.

Pokud si vyberete růženec s 27 korálky, je potřeba mantru opakovat 4x, aby se uzavřel celý její cyklus.

Pokud pracujete s růžencem s 54 korálky, mantru opakujete dvakrát. Mantru tedy budete opakovat a postupně mezi prsty mnout všech 54 korálků, až dojdete ke guru korálku, tam růženec otočíte a začnete korálky procházet v opačném směru. Všech korálků na růženci (kromě guru korálku, který se vůbec nezapočítává) se tedy dotknete dvakrát. Tím docílíte toho, že jste mantru zopakovali celkem 108x, což je posvátné buddhistické i hinduistické číslo.

Pokud se modlíme s Rudrakshou, měli bychom sedět v lotosovém květu nebo v tureckém sedu se vzpřímenou páteří a obličej mít otočený směrem k východu, tím se vybalancují všechny naše čakry. Více o mantrách a Mala si můžete přečíst tady >>

 


Vytvořte si svůj talisman na míru

Rudrakshu můžete používat nejen jako růženec, ale i jako módní doplněk. Jak bylo již zmíněno nahoře, můžete ji kombinovat s různými materiály, dokonce i s vašimi oblíbenými minerály nebo skleněnými Mala korálky. Nechte se inspirovat podle stylu, který se k vám bude hodit.

 

ELEGANTNÍ

 

Rudraksha s Omem

Je libo elegantní doplněk ke každé přiležitosti? Rudraksha ve spojení se zlatými korálky a zlatými kaplíky na elastomeru bude pro vás to ideální. Okrášlete si náramek také Óm přívěskem a menším korálkem z Rudrakshi, které připevníte pomocí korálku s ověsem, spojovacího kroužku a ketlovací jehly


MONOCHROMATICKÝ

Rudraksha s kovovými korálky

 

Máte rádi monochromatické šperky? Co třeba sáhnout po nylonové Shamballa šňůře ve spojení se stříbrnými korálky a stříbrnými mezidíly, se kterými Rudraksha krásně vynikne? 

 


DECENTNÍ

Rudraksha s rozetou

Raději byste šperk na zapínání? Použijte nylonové lanko! Rudrakshu můžete proložit stříbrnými kaplíky a použít rozetu z pravého stříbra jako ústřední motiv. Nezapomeňte rozetu a zapínání zajistit pomocí zamačkávacích rokajlů.


MINIMALISTICKÝ

Rudraksha na nylonovém lanku

 

Nejvíce vás baví minimalistické doplňky? Vytvořte si náramek z nylonového lanka a menších korálků Rudrakshi ve spojení s ústředním Buddha korálkem, filigránovými korálky a zamačkávacími rokajly. Zapínání také snadno připevníte pomocí zamačkávacích rokajlů


MASIVNÍ SE STŘAPCEM

 

Rudraksha s Onyxem

Minerály jsou stále na vrcholu své popularity a vy si snadno můžete navléknout masivnější náramek, který bude nejen dobře vypadat, ale také vám může pomoci na cestě za dosažením svých snů. Náramek snadno navléknete na elastomer, Rudrakshu můžete doplnit Onyxem a bižuterním střapcem. Nebojte se okrášlit váš doplněk také bižuterními kaplíky a korálky


Pro více nápadů, jak propojit dřeviny s minerály a jak podpořit vaše předsevzetí, se podívejte tady >> 

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

rychlost a zboží na skladě.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

Jako vždy, vše v naprostém pořádku. Zboží doručeno do dvou dnů. Kvalita zboží splnila očekávání. Nemám co vytknout

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.