Povrchové úpravy pro citlivou kůži

Láká vás vlastní tvorba a rádi byste věnovali všem svým blízkým ručně vyrobený šperk z lásky. Nejste si však jistí, zda komponent, který se vám líbí, bude šetrný k pokožce. Jsou lepší náušnice z rhodia, nebo z chirurgické oceli? Pomůžeme vám vybrat!
Povrchové úpravy pro citlivou kůži

Sobota, 2. leden 2021

Povrchové úpravy kovů jsou jedním z důležitých faktorů při koupi komponentů. Nemluvíme pouze o tom, že běžné bižuterní úpravy jsou méně šetrné k pokožce. Někdo může mít alergickou reakci i na zlato či stříbro. Předtím, než se pustíte do vyrábění šperku, nezapomeňte se svých blízkých zeptat, jak jejich kůže reagovala v minulosti s určitými druhy běžných i drahých kovů. Pokud vyrábíte šperk pro sebe a nevíte o žádné specifické alergii, můžete vybírat z mnoha různých druhů. I tak je však dobré rozlišovat nejprve, jaký typ šperku budete vytvářet, jak často jej chcete nosit a do jakých podmínek. 


Běžné kovy

Běžné kovy neboli bižuterní kovy jsou většinou slitinou mědi a zinku, ke které mohou být přidány další kovy. Bižuterní kovy jsou cenově nejpříznivější a používají se většinou na šperky, které plánujete nosit kratší dobu, například na ples nebo jen ven na procházku. Většinou se nepoužívají na dlouhodobé nošení, zejména pokud se bavíme o náušnicích, kde by mohlo brzy dojít k nežádoucí reakci. Na výše zmíněné základní slitině jsou poté přidány povrchové úpravy, které kopírují barvu zlata, stříbra, mědi, mosazi a dalších. Díky tomu se však může kov rychleji ošoupat a je potřeba na něj být opatrný. Tady záleží na kvalitě povrchové úpravy. Například světoznámé komponenty TierraCast si zakládají na tom, že jejich kov je bezolovnatý a bezniklový a jejich povrchová úprava je více odolná proti ošoupání, a komponenty se starostříbrnou a starozlatou úpravou na sobě mají speciální vrstvu, která je odolná proti oxidaci, tedy zčernání komponentu. Celkově však tyto běžné kovy nejsou doporučené na delší nošení a pro jedince s citlivější pokožkou. Můžete si ovšem vybrat komponenty, které mají základ z běžného kovu a jejich povrchová úprava je ošetřená drahým kovem – například rhodiem.

DSC09143

Rhodium

Rhodium je velmi odolný a poměrně tvrdý kov, který se často používá k finální povrchové úpravě běžných nebo drahých kovů. Pokud se používá na stříbrné šperky, funguje jako protektivní vrstva před černáním a zvyšuje jejich lesk. Na běžných kovech se používá proto, že se tím stávají šperky hypoalergenní, a tudíž si je mohou vzít i jedinci, kteří mají citlivou pokožku. Také se díky němu stávají šperky odolnější a mohou být déle nošeny. U nás najdete jak rhodiované šperky, které mají základ z běžných kovů, tak rhodiované šperky, jejichž základem je stříbro. Rhodium je velmi oblíbené díky tomu, že není tak drahé a můžete si díky němu vytvořit krásný šperk, který vám vydrží dlouhou dobu. 

DSC09488

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel je světoznámá především díky tomu, že je vhodná téměř pro kohokoliv. Píšeme téměř, protože i tady se mohou najít lidé s alergickou reakcí. Celkově se však jedná o kov, který má vysokou hypoalergenní vlastnost, mnohem více než například stříbro. Její velkou výhodou je to, že vypadá podobně jako stříbro, je tvrdší než stříbro, není tedy lehké ji ošoupat a není potřeba se o ni tolik starat. Není totiž běžné, aby oxidovala nebo se měnila její barva v závislosti na UV záření. Vyrábí se jak v leštěném, tak matném provedení. Díky tomu je ideálním kovem pro všechny příležitosti. I tak se však doporučuje šperky sundávat, pokud například používáte saponáty nebo pokud jedete do lázní, kde se vyskytuje síra, protože ta by mohla chirurgickou ocel 316L poškodit. V případě, že by se ukázalo, že máte alergickou reakci i na tento kov, pak se doporučují šperky z titanu.

DSC03511

Titan

Titanové šperky jsou populární nejen díky tomu, že jsou vysoce odolné, ale také protože mohou vyřešit problém s velmi citlivou pokožkou. Titan vypadá podobně jako stříbro nebo chirurgická ocel, je relativně lehký a velmi tvrdý. Na rozdíl od ostatních kovů se nemusíte bát, že jej poničíte chlórem nebo mořskou vodou, a proto je tento druh kovu ideální na každodenní nošení v době vaší dovolené. Nemusíte si totiž prstýnky sundávat před tím, než se půjdete vykoupat. Zároveň je titan ideálním řešením pro všechny, kteří si chtějí pořídit náušnice na každodenní nošení a mají problém například s černáním pokožky či jinou alergickou reakcí. Nezapomeňte se podívat na naše titanové puzety od OmegaCast. Dříky, tedy část, která se dává do uší, jsou vyrobeny z titanu a do pozlaceného či postříbřeného lůžka si můžete vložit luxusní SWAROVSKI kámen 1088 dle svého výběru.

DSC03839


Zlato a pozlacení

Zlaté šperky jsou již několik let vrcholem luxusu. Dávají se darem k výjimečným událostem a cenově se vyskytují ve vyšších sférách. Jejich výhodou na rozdíl od stříbra je to, že nečernají. Alergie na zlaté šperky se vyskytuje většinou v momentě, kdy je v příměsi zlata jiný kov. Například bílé zlato se míchá s niklem. Nejbezpečnějším kovem je klasické žluté zlato. Vždy je tedy potřeba zkontrolovat míru karátů zlata, díky které poznáte, jak čistý kov je. Obecně doporučujeme nekupovat šperky, které mají méně než 14 karátů. To samé platí o špercích, které jsou pozlacené. V naší nabídce najdete jak šperky, jejichž základem je stříbro a jsou pozlacené 24k zlatem nebo růžovým 18k zlatem, tak šperky, jejichž základem je obyčejný kov, který je pozlacený. Například šperky od OmegaCast a Nunn Design jsou pozlacené 24k zlatem. AmoraCast jsou šperky pozlacené 14k zlatem, jejich základem je však stříbro Ag 925/1000. Při výběru komponentu se nikdy nezapomeňte podívat na jeho složení. 

DSC04209

Stříbro a postříbření

Stříbrné šperky, podobně jako zlaté, mohou způsobovat alergické reakce v případě, že je do jejich slitiny použito jiného běžného kovu. Může to být nikl či měď. Nikl je velmi často důvodem, proč pokožka zčervená nebo se na ní utvoří šupinky. I tady doporučujeme sledovat kvalitu stříbrných šperků, které si kupujete. Čím čistší šperk je, tím méně se vystavujete případné nežádoucí reakci. Stejně jako u zlatých šperků, i tady si dovolujeme vám nabídnout několik různých variant stříbrných i postříbřených šperků. Stříbrné šperky vám nabízíme v ryzosti Ag 925/1000, a to i od značky AmoraCast. Postříbřené šperky od OmegaCast a Nunn Design najdete s Ag 999/1000. Jak jsme psali výše, pokud si chcete být stoprocentně jistí, můžete si vybrat stříbrný šperk, který je rhodiovaný. I tak byste však měli dát šanci stříbrným komponentům, jež jsou kvalitní. 

DSC01931


Další důležité tipy:


 
 

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

rychlost a zboží na skladě.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

Jako vždy, vše v naprostém pořádku. Zboží doručeno do dvou dnů. Kvalita zboží splnila očekávání. Nemám co vytknout

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.