Svatební náhrdelník – Dotek slunce

Opět je tu sezona svateb. Řekněte ano šitému šperku a vytvořte si náhrdelník podle návodu Lucie Corral Svobodové. Naučíte se obšívat Swarovski rivolky i kabošony.
Svatební náhrdelník – Dotek slunce
Svatební náhrdelník – Dotek slunce
Svatební náhrdelník – Dotek slunce
Svatební náhrdelník – Dotek slunce
Svatební náhrdelník – Dotek slunce
Svatební náhrdelník – Dotek slunce

Postup výroby

 1. 1. řada (beaded backstitch):
  Navlékneme 4 TR11, stáhneme na niti dolů a přiložíme těsně vedle kabošonu. Těsně za nimi prošijeme dolů a následně zpátky nahoru v úrovni před dvěma TR11 (obr. 1). Následně těmito dvěma projdeme skrz, navlékneme opět 4 TR11 (obr. 2) a opakujeme předchozí postup. Takto obšijeme celý obvod kabošonu. Na konci přidejte buď také čtyři, nebo jen dva TR11 podle toho, jak velká je mezera (Počet musí být sudý! Můžete využít drobných nepřesností ve velikosti korálků, aby dobře pasovaly).
  Tip – celou řadu rokajlů prošijte nití Nymo jednou dokola skrz – korálky se pěkně srovnají.

  Obrázek 1

  Obrázek 2

  Obrázek 3

 2. 2. – 3. řada (peyote):
  Nit vychází z jakéhokoliv rokajlu první řady, navlékneme 1 TR11 a prošijeme třetím TR11 první řady (obr. 4). Opakujeme postup po celém obvodu, na konci prošijeme dvěma rokajly najednou – posledním z původní řady a prvním z řady druhé (obr. 5). V tomto bodu jsme na začátku třetí řady.  V té budete přidávat vždy po jednom TR11 do každé mezery (obr. 6).

  Obrázek 4

  Obrázek 5

  Obrázek 6

 3. 4. – 5. řada (peyote):
  Postupujte stejně jako v předchozích řadách, jen s použitím TR15. Lehce stahujte. V páté řadě by měl být kabošon důkladně upevněn (obr. 7).
   
  Nyní nalepíme lepidlem nebo oboustrannou lepenkou na vrstvu umělé semiše nebo plsti, necháme zaschnout a opatrně obstřihneme obě vrstvy najednou kolmo těsně kolem obšitého kabošonu.

  Obrázek 7

  Obrázek 8

  Zobrazit celý postup

 4. Boční začištění kabošonu (šijeme po směru hodinových ručiček)
   
  Začištění stran obšitého kabošonu (brick stitch):
  Nit vychází nahoře těsně vedle obšitého kabošonu, navlečeme dva TR11, prošijeme podklad ze spodní části směrem kolmo nahoru ve vzdálenosti druhého rokajlu (těsně u obšití kabošonu), nyní jím projedeme zespodu (obr. 9) a lehce utáhneme (tím se nám rokajl „postaví“). Dále pokračujeme po celém obvodu stejným způsobem s tím, že už budeme přidávat pouze po jednom TR11 (obr. 10).

  Obrázek 9

  Obrázek 10

 5. Zakončení řady:
  Pracujeme pouze s prvním a posledním rokajlem celé řady – nit nám vychází z horní části posledního rokajlu. Nyní projedeme prvním rokajlem směrem shora dolů, poté podkladem shora dolů a nakonec podebereme první rokajl zespodu nahoru (obr. 11).
  Nymo můžete zapošít a odstřihnout.
  Stejným způsobem si obšijeme všechny 3 kabošony.

  Obrázek 11

 6. Obšití Swarovski rivoli (circle peyote):
  Ustřihněte si Fireline (cca 60 cm – zbytek použijete k sešití kabošonů s rivolkami). Navlékněte si jehlu a poté 24 ks TR11. Spojte pevně do kroužku tak, aby zůstalo na druhé straně cca 20 cm Fireline.
  Nyní začnete pracovat s delší stranou Fireline – vycházíte z jednoho rokajlu kroužku, navléknete nový TR11, vynecháte jeden rokajl z kroužku a vpíchnete do třetího. Všíváte tedy po jednom TR11 ob jeden TR11 z kroužku. Takto postupujte po celém obvodu (celkem přidáte 12 TR11). Nezapomeňte na přechod do další řady, to znamená, že prošijete poslední rokajl z původní řady a zároveň i první z řady nové (obr. 12).
  Po dokončení této řady si navlékněte jehlu na kratší stranu Nymo nitě a za každý vystupující TR 11 v kroužku všijte po jednom TR 15 (obr. 13). Důkladně utahujte, nit zatím nezakončujte (pouze ji provlékněte směrem dolů), může se stát, že bude třeba celou tuto řadu prošít ještě jednou pro důkladné zpevnění.

  Obrázek 12

  Obrázek 13

 7. Do vzniklé obroučky si vložte Swarovski rivoli lesklou stranou dolů a budete pokračovat opět delší stranou nitě. Mezi vystupující TR 11 z předchozí řady přidejte vždy po jednom TR 11. Po přechodu do další řady toto opakujte ještě jednou. Nakonec zopakujte stejně, jen s přidáváním TR 15. Nyní by vám měla Swarovski rivoli zůstat pevně obšitá (obr. 14). Pokud se vám zdá volnější, prošijte cik-cak (obr. 15) znovu poslední dvě řady z obou stran.
  Kratší stranu Fireline si můžete zapošít a ustřihnout, delší stranu si nechte na pozdější sešívání.
  Stejným způsobem si obšijte všechny tři Swarovski rivolky.

  Obrázek 14

  Obrázek 15

  Obrázek 16

 8. Šitá spirála (spiral rope):
  Ustřihněte si Fireline – co nejdelší kus, se kterým jste schopni pracovat (Pak podle potřeby navážete – nový kus Fireline přiložte vedle starého, spojte jednoduchým uzlem, stáhněte zatažením obou kratších kusů ke spirále a následně udělejte ještě jeden dvojitý uzel. Oba kratší konce všijte do spirály, zapošijte a ustřihněte). Nechte si na jedné straně cca 20 cm na připevnění zapínání. Nyní si navlékněte 5 ks TR11A (ty budou tvořit „základ“ spirály), 2 ks TR11, 1 ks TR8, 2 ks TR11 (ty budou tvořit „obvod“ spirály). Poté prošijte spodem všech 5 TR11A tvořících základ spirály a utáhněte (obr. 17).

  Obrázek 17

 9. Dále postupujte stejně s tím rozdílem, že přidáte jen 1 TR11A, který rozšíří základ spirály, a následně pětici (2 ks TR11 – 1 ks TR8 – 2 ks TR11) „obvodových“ korálků. Prošijte si odspodu čtyři korálky ze základu spirály + jeden nový právě přidaný (v podstatě prošíváte vždy 5 TR11A před pěticí obvodových korálků) – pětice vám zůstane opět jako obvod (obr. 18). Obvodové obloučky si vždy srovnejte k předchozím, ať mezi nimi nemáte velké mezery, spirála by byla nevzhledná. Pokračujte v práci dále, ale každý 10. oblouček nahraďte TR 8 jedním XB (obr. 19).

  Obrázek 18

  Obrázek 19

  Obrázek 20

 10. V mém případě jsem přidala po celé délce celkem 11 Swarovski Xilion beads a po nich ještě 9 obloučků pouze s klasickou obvodovou pěticí rokajlů. Délka šňůry je nyní cca 20 cm.
  Ušijte si ještě jednu stejnou šňůru.
  Nyní máme všechny části náhrdelníku připravené (obr. 21) a můžeme přistoupit k sešívání.

  Obrázek 21

 11.  
  Kompletace:
  Poskládejte si střed náhrdelníku, jak by cca měl vypadat (obr. 22), a nyní začněte pečlivě sešívat (šijte do částí obšití kabošonů, které byly šité peyotem) k sobě jednotlivé části zbytky Fireline z obšití Swarovski rivolek (obr. 23). Po každém přišitém kousku si stále přikládejte k poskládané kompozici, aby bylo hned vidět, kdyby byla nějaká část sešitá „mimo“.

  Obrázek 22

  Obrázek 23

 12. Nakonec si na spodní část Swarovski rivolky ve spodu ústředního motivu přidejte Swarovski Xilion – nit vychází na opačném konci, než máte rivolku sešitou s kabošonem. Navlékněte si 2 TR11, XB, 1 TR11 a 3 TR15 (obr. 24). Nyní se vraťte zpátky jedním TR 11, XB a 1 TR11. Další TR11 přidejte a všijte zpět do Swarovski rivolky (obr. 25). Fireline si nyní můžete zapošít a ustřihnout. Ústřední motiv náhrdelníku je hotový (obr. 22).

  Obrázek 24

  Obrázek 25

  Obrázek 26

 13. Nyní si budete přišívat k postranním kabošonům šňůry (k části šité stehem brick stitch; obr. 27). Prvně si přichyťte obě šňůry a zkuste na krku, zda jsou pravidelně připevněné a hezky sedí (obr. 28). Pak buď opravte, nebo prošijte ještě cca 2× a poté můžete zapošít a ustřihnout zbytky Fireline.

  Obrázek 27

  Obrázek 28

 14. Nakonec připevníme zapínání – na jednu stranu karabinu a na druhou prodlužovací řetízek. Navlékněte si jeden XB, 3 TR11 a vraťte se skrz XB zpět do šňůry (obr. 29). Ještě cca dvakrát opakujte pro důkladné zpevnění. Poté si rokajlem ve středu špičky provlékněte spojovací kroužek (pokud máte silnější kroužek, který neprojde, provlékněte ho pod špičkou, nebo prostřední TR11 nahraďte TR8) a na něj navlékněte karabinku. Stejně připevněte i prodlužovací řetízek a máte hotovo. :)

  Obrázek 29

  Obrázek 30

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

rychlost a zboží na skladě.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 19. Květen 2022

100%

Jako vždy, vše v naprostém pořádku. Zboží doručeno do dvou dnů. Kvalita zboží splnila očekávání. Nemám co vytknout

Ověřený zákazník
Úterý, 17. Květen 2022

100%

Velká nabídka produktů, dobré ceny, rychlé vyřízení objednávky.