Plesová souprava Amethyst

K plesům, které jsou právě v plném proudu, nesmí chybět slavnostní nálada, večerní róby a samozřejmě ani šperky. Vytvořte si originální soupravu z českých broušených korálků, která určitě najde uplatnění i při dalších příležitostech, na večírcích a oslavách…
Plesová souprava Amethyst
Plesová souprava Amethyst
Plesová souprava Amethyst
Plesová souprava Amethyst
Plesová souprava Amethyst

Co je potřeba na návod

Postup výroby

 1. *Některý materiál, který byl u návodu původně použit, již není k dispozici. Proto jsou v seznamu potřeb produkty jiné, které jsou pro výrobu šperku stejně vhodné."

  Začneme navlečením šesti rokajlů Preciosa velikost 10 na nit. Konec nitě necháme dostatečně dlouhý pro pozdější zavázání a zapošití. Navlečené korálky prošijeme ještě jednou a nit utáhneme (obr. 1). Vznikne tak kolečko, které můžeme zajistit svázáním konců nití (obr. 2).

  Obrázek 1

  Obrázek 2

 2. Nit provlečeme nejbližším rokajlem, navlečeme jeden 4mm, jeden 6mm a ještě jeden 4mm broušený korálek a nit provlečeme tím samým rokajlem a zároveň hned dalším (obr. 3). Utáhneme, čímž vznikne první smyčka na prvním rokajlu.

  Obrázek 3

 3. Navlečeme jeden 4mm a jeden 6mm broušený korálek a nit provlečeme 4mm broušeným korálkem v předchozí smyčce (obr. 4). Druhou smyčku dokončíme provlečením nitě druhým rokajlem a hned dalším v řadě (obr. 5).

  Obrázek 4

  Obrázek 5

  Zobrazit celý postup

 4. Krok 3) opakujeme ještě 3×. Kolem základového kolečka z rokajlů tak bude 5 smyček z broušených korálků.

  Obrázek 6

 5. Nyní provlečeme nit 4mm broušeným korálkem v první smyčce, přidáme 4 rokajly Preciosa velikost 10 a nit provlečeme 4mm broušeným korálkem v páté smyčce.

  Obrázek 7

 6. Vznikne kytička, kterou bude po obvodu tvořit pět 6mm broušených korálků a jednou namísto broušeného korálku čtyři rokajly Preciosa. Kytičku dokončíme provlečením nitě šestým rokajlem a svázáním konců nití. Než zbytky nití ustřihneme, prošijeme jimi několik korálků za sebou. Tak konce schováme a nebudou nikde trčet.

  Obrázek 8

 7. Nyní na cca 1,5 m dlouhou nit navlečeme na každý konec jednu jehlu. Pomocí jedné jehly navlečeme osm rokajlů Preciosa a posuneme je na střed nitě. Na jeden konec nitě navlečeme jeden 4mm broušený korálek a druhým koncem ho prošijeme v protisměru (obr. 9). Utahujeme tak, aby všechny korálky zůstaly na středu nitě a vytvořily kolečko z rokajlů a broušeného korálku. Tak vznikne očko pro zapínání, které ještě dvakrát prošijeme, aby se zpevnilo (obr. 10).

  Obrázek 9

  Obrázek 10

 8. Budeme pokračovat v šití řetízku. Na každý konec nitě navlečeme jeden 4mm broušený korálek a poté na jeden konec navlečeme další 4mm broušený korálek a druhým koncem ho prošijeme v protisměru. Konce utáhneme. Vznikne další očko tvořené broušenými korálky.

  Obrázek 11

 9. Na každý konec nitě navlečeme šest rokajlů Preciosa a pomocí 4mm broušeného korálku dokončíme další očko.

  Obrázek 12

 10. Krok 9) a 10) zopakujeme ještě čtyřikrát s tím, že poslední očko nebudeme zakončovat novým 4mm broušeným korálkem, ale použijeme jednu z připravených kytiček. Nitě prošijeme protisměrně jedním ze 6mm broušených korálků.

  Obrázek 13

 11. Oba konce nitě provlečeme korálky kytičky do 6mm broušeného korálku na opačné straně.

  Obrázek 14

 12. Na každý konec navlečeme šest rokajlů Preciosa a očko zakončíme novým 4mm broušeným korálkem (obr. 15). Uděláme další očko z broušených korálků a poté ještě jedno z rokajlu. Toto poslední očko opět zakončíme pomocí další kytičky (obr. 16).

  Obrázek 15

  Obrázek 16

 13. Kroky 12) a 13) opakujeme do té doby, dokud nespotřebujeme všechny kytičky.

  Obrázek 17

 14. Stejným postupem (střídáním oček z broušených korálků a rokajlu) dokončíme řetízek na druhé straně.

  Obrázek 18

 15. Řetízek zakončíme očkem z osmi rokajlů Preciosa. Očko několikrát prošijeme, aby se zpevnilo. Oba konce nitě pevně svážeme, prošijeme jimi několik korálků nazpět a teprve potom je ustřihneme.

  Obrázek 19

 16. Nakonec je třeba doketlovat přívěsky a zapínání. Na ketlovací nýt navlečeme jeden 8mm broušený korálek. Pomocí štípacích kleští nýt zkrátíme tak, aby se na zbylém konci dalo pomocí kulatých kleští udělat očko.

  Obrázek 20

  Obrázek 21

 17. Stejným způsobem naketlujeme i jeden 6mm a jeden 4 mm broušený korálek na ketlovací jehly.

  Obrázek 22

 18. Očko nýtu pootevřeme a spojíme ho s jedním z oček ketlovací jehly se 6mm broušeným korálkem (obr. 23). Poté stejným způsobem spojíme druhé očko jehly s jedním z oček jehly se 4mm broušeným korálkem (obr. 24).

  Obrázek 23

  Obrázek 24

 19. Stejným způsobem naketlujeme další čtyři přívěsky. Pod každou kytičku pověsíme jeden z nich.

  Obrázek 25

 20. Zbývá dodělat zapínání. Na dvě ketlovací jehly si naketlujeme po jednom 4mm broušeném korálku, na jednu jehlu zavěsíme karabinku a na druhou kroužek (obr. 26). Volným očkem jednu jehlu zavěsíme na jeden konec řetízku a druhou na druhý (obr. 27). Náhrdelník je hotový.

  Obrázek 26

  Obrázek 27

 21. Podobným způsobem si k náhrdelníku ušijeme i náramek a náušnice (obr. 28). Jejich kytičky se ale budou trochu lišit od kytiček náhrdelníku. U náramku bude obvod kytičky tvořit šest 6mm broušených korálků a u kytičky se budou dva 6mm broušené korálky střídat se čtveřicí rokajlů (obr. 29).

  Obrázek 28

  Obrázek 29

Materiál pro výrobu

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 26. Květen 2022

100%

Vše OK. Mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
Středa, 25. Květen 2022

100%

Potěšila zpráva od pana ředitele s výzvou k napsání zprávy, pokud by něco nebylo v pořádku.

+ Rychlost dodání, vše přišlo krásně zabalené, v pořádku

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji