Mašle - velká verze

Nastala doba studeného sychravého počasí. Člověk nechce nic jiného, než se pořádně zazimovat. Nasadit čepici a přitáhnout límec kabátu těsně ke krku... Proč si ale ten kabát nebo čepici neozdobit korálkovou parádou? Přivítejme v našem týmu Inspirační galerie Tamarchi a její korálkovou výšivku! V galerii najdete také návod na menší verzi mašličky. Třeba na klobouk...
Mašle - velká verze
Mašle - velká verze

Postup výroby

 1. *Některý materiál, který byl u návodu původně použit, již není k dispozici. Proto jsou v seznamu potřeb produkty jiné, které jsou pro výrobu šperku stejně vhodné."

  Nejdříve musíme obšít rivolku, ta se běžně obšívá „Peyote stehem“. Navlékneme sudý počet korálků – TOHO číslo 8, při velikosti rivolky (velikost 20) jich budeme potřebovat 32 kusů. Řadou vytvoříme obvod okolo obšívaného základu, první řadu tudíž svážeme uzlíkem tak, aby byla pevná

  Obrázek 1

 2. Druhou řadu tvoříme tak, že navlíkáme jeden korálek a vpichujeme vždy ob jedno, takže ve druhé řadě navlečeme celkem 16 korálků.

  Obrázek 2

 3. Třetí řadou vyplňujeme vzniklé mezery, ale měníme velikost rokajlu – TOHO 11.

  Obrázek 3

  Zobrazit celý postup

 4. Čtvrtou řadu tvoříme opět tak, že vpichujeme po korálku ob jeden. Tady je důležité vpichovat do velikosti číslo 11.

  Obrázek 4

 5. Řada je na této straně poslední, vyplňuje mezery mezi korálky. Celou dobu si hlídáme, jestli máme všechno správně utažené.

  Obrázek 5

  Obrázek 6

 6. Když jsme dodělali poslední řadu, protáhneme jehlu diagonálně zpět k začátku, tam si utažení pojistíme drobným uzlíkem ➜ obr. 6. Ozkoušíme, jestli rivolka v ušité části hezky sedí. Malé deformovanosti se nebojte, ztratí se v momentě, kdy část na spodu utáhneme ➜ obr. 7 a 8.

  Obrázek 7

  Obrázek 8

  Obrázek 9

 7. Z rubové části použijeme TOHO velikosti 11. A opět dokola vyplňujeme mezery.

  Obrázek 10

 8. Další řada je určena pro potřeby výšivky, tj. úsporně. V momentě, až rivolku přišijete k plsti, tak rub už nikdo neuvidí. Takže si utažení můžeme zkrátit, ne jako v případě nalepování do bižuterních kotlíků. Takže navlékáme korálek a vpichujeme ob jeden korálek menší velikosti. V řadě nám jich tak zůstane 8 (pokud bychom nalepovali rivolku do kotlíku, postupovali bychom stejně jako na lícové straně).

  Obrázek 11

  Obrázek 12

  Obrázek 13

 9. Korálky protáhneme, do šité části si znovu naaranžujeme rivolku a část utáhneme. Zajistíme uzlíkem. Rivolku si urovnáme pěkně na střed.

  Obrázek 14

  Obrázek 15

  Obrázek 16

 10. Nyní budeme šít boční „pletené“ části mašle. Zapošijeme si Nymo okolo korálku, odspoda první velikosti 8. (tyrkysový), na jehlu navlékneme jedno zlaté Superduo a vpíchneme do dalšího tyrkysového korálku v řadě. V počáteční řadě jich takto navlékneme celkem 5, řadu hezky utáhneme a na konci zapošijeme tak, aby neměla snahu se hýbat.

  Obrázek 17

  Obrázek 18

 11. Ve druhé řadě se vracíme, vyplníme mezeru opět tyrkysovým TOHO velikosti 8. Potřebujeme celkem 4 korálky a vpichujeme znovu do stejné dírky jako první řadu.

  Obrázek 19

 12. Ke třetí řadě využijeme druhou dírku Superdua a zboku se do ní jehlou vrátíme, větší mezery, které nám vznikly, vyplňujeme dál Superduem tak, že jej navlékáme vždy po dvou kusech. A graficky tak vytváříme jakoby „V“, které neustálou nástavbou začíná tvořit pletený vzor.

  Obrázek 20

 13. Další řadu započneme jako předchozí, vrátíme se horní dírkou, navlečeme 2 Superudua a tady bude změna 2 Superdua provlečeme a další mezeru opět vyplníme. V této řadě navlečeme 4 dvojice a 3 dvojice pouze provlečeme.

  Obrázek 21

 14. 5–8 řada probíhá stejně jako předchozí.

  Obrázek 22

 15. V další řadě vyplňujeme prostor ve „V“ jedním korálkem velikosti 11, jedním Superduem a opět korálkem velikosti 11.

  Obrázek 23

 16. Jehlou se smyčkou vrátíme a protáhneme současně TOHO a Superduo a mezeru vyplňujeme malé – velké a malé TOHO.

  Obrázek 24

 17. Poslední řada – smyčkou se vrátíme a využijeme volné dírky Superdua. Navlékneme jedno malé TOHO a pak Superduo – 3 malá TOHO a druhou dírkou Superdua zpět, navlékneme ještě jedno TOHO a provlékneme volnou dírkou Superdua. Došijeme na konec řady, kde nit velmi důkladně zapošijeme a protáhneme vzorem tak, aby nebyla patrná.

  Obrázek 25

  Obrázek 26

  Obrázek 27

 18. Stejně postupujeme na druhé straně (tj. od kroku 10). Musíme dbát na to, aby strana začínala naproti.

  Obrázek 28

  Obrázek 29

 19. Vystřihneme si 2 části z filcu – obkreslíme mašli a vystřihneme přesně vyměřený díl – 2×. Na první přišijeme brožový můstek ve správném směru (podle toho, jestli jste pravák nebo levák).

  Obrázek 30

  Obrázek 31

  Obrázek 32

 20. Na druhý přišijeme (nelepíme!) hotovou mašličku. Začínáme od středových částí rivolky, jako kdybychom napínali plátno na rám, od prostředka, krajnice pak vypínáme, urovnáváme na podkladu a přišíváme tak, aby nit nebyla vidět.

  Obrázek 33

  Obrázek 34

  Obrázek 35

  Obrázek 36

 21. Obě části k sobě přilepíme textilním lepidlem a necháme zaschnout.

  Obrázek 37

  Obrázek 38

 22. Teď musíme celou část obšít. Zapošijeme si nit a navlékneme na ni jeden větší TOHO korálek a spodem vpíchneme opět do filcu, prošijeme obě části. Poté, co těsně pod korálkem vytáhneme jehlu, korálek s ní prošijeme směrem od filcu ven.

  Obrázek 39

  Obrázek 40

 23. Navlékneme vždy jedno malé TOHO a jedno velké TOHO, prošijeme filc jako u bodu 22 a vytáhneme jehlu velkým Tohem. Stejně postupujeme kolem dokola.

  Obrázek 41

  Obrázek 42

 24. U posledního korálku máme vedle sebe 2 velká Toha které spojíme jedním malým korálkem tak, aby se neporušila linie stehu. Nit zapošijeme a mašle je hotová.

  Obrázek 43

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 30. Červen 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Rychlé vyřízení, vše v pořádku.