Mašle - malá verze

Nastala doba studeného sychravého počasí. Člověk nechce nic jiného, než se pořádně zazimovat. Nasadit čepici a přitáhnout límec kabátu těsně ke krku... Proč si ale ten kabát nebo čepici neozdobit korálkovou parádou? Přivítejme v našem týmu Inspirační galerie Tamarchi a její korálkovou výšivku! V galerii najdete také návod na větší verzi mašličky. Třeba na klopu kabátu.
Mašle - malá verze
Mašle - malá verze

Postup výroby

 1. *Některý materiál, který byl u návodu původně použit, již není k dispozici. Proto jsou v seznamu potřeb produkty jiné, které jsou pro výrobu šperku stejně vhodné."

  Nejdříve musíme obšít rivolku, ta se běžně obšívá peyote stehem. Navlékneme sudý počet korálků – TOHO číslo 8, při velikosti rivolky (velikost 16) jich budeme potřebovat 26 kusů. Řadou vytvoříme obvod okolo obšívaného základu, první řadu tudíž svážeme uzlíkem tak aby byla pevná.

  Obrázek 1

 2. Druhou řadu tvoříme tak, že navlékáme jeden korálek a vpichujeme vždy ob jeden, Takže ve druhé řadě navlečeme celkem 12 korálků.

  Obrázek 2

  Obrázek 3

 3. Třetí řadou vyplňujeme vzniklé mezery, ale měníme velikost rokajlu – TOHO 11.

  Obrázek 4

  Zobrazit celý postup

 4. Čtvrtou řadu tvoříme opět tak, že vpichujeme po korálku ob jeden. Tady je důležité vpichovat do velikosti číslo 11.

  Obrázek 5

 5. Řada je na této straně poslední, vyplňuje mezery mezi korálky. Celou dobu si hlídáme, jestli máme všechno správně utažené.

  Obrázek 6

  Obrázek 7

 6. Když jsme dodělali poslední řadu, protáhneme jehlu diagonálně zpět k začátku a tam si utažení pojistíme drobným uzlíkem. Vyzkoušíme, jestli rivolka v ušité části hezky sedí. Malé deformovanosti se nebojte, ztratí se v momentě, kdy část naspodu utáhneme.

  Obrázek 8

 7. Korálky protáhneme, do šité části si znovu naaranžujeme rivolku a část utáhneme. Zajistíme uzlíkem. Rivolku si urovnáme pěkně na střed.

  Obrázek 9

 8. Nyní budeme šít boční „pletené“ části mašle. Zapošijeme si Nymo okolo korálku, odspoda první velikosti 8 (tyrkysový), na jehlu navlékneme jedno zlaté Superduo a vpíchneme do dalšího tyrkysového korálku v řadě. V počáteční řadě jich takto navlékneme celkem 4, řadu hezky utáhneme a na konci zapošijeme tak, aby neměla snahu se hýbat.

  Obrázek 10

 9. Ve druhé řadě se vracíme, vyplníme mezeru opět tyrkysovým TOHO velikosti 8. Potřebujeme celkem 3 korálky a vpichujeme znovu do stejné dírky jako první řadu.

  Obrázek 11

 10. Ke třetí řadě využijeme druhou dírku Superdua a zboku se do ní jehlou vrátíme. Větší mezery, které nám vznikly, vyplňujeme dál Superduem tak, že jej navlékáme vždy po dvou kusech. A graficky tak vytváříme jakoby „V“, které neustálou nástavbou začíná tvořit pletený vzor.

  Obrázek 12

 11. Další řadu započneme jako předchozí, vrátíme se horní dírkou, navlečeme 2 Superdua a tady bude změna: 2 Superdua provlečeme a další mezeru opět vyplníme. V této řadě navlečeme 3 dvojice a 2 dvojice pouze provlečeme.

  Obrázek 13

 12. Prostor ve „V“ vyplňujeme jedním korálkem velikosti 11 a jedním Superduem a znovu jedním korálkem velikosti 11.

  Obrázek 14

 13. Jehlou se smyčkou vrátíme a protáhneme současně Toho a Superduo a mezeru vyplňujeme stylem malé-velké-malé TOHO.

  Obrázek 15

 14. Poslední řada – smyčkou se vrátíme a využijeme volné dírky Superdua. Navlékneme jedno malé TOHO a pak Superduo – 3 malá Toha a druhou dírkou Superdua zpět, navlékneme ještě jedno TOHO a provlékneme volnou dírkou Superdua. Došijeme na konec řady, kde nit velmi důkladně zapošijeme a protáhneme vzorem tak, aby nebyla patrná.

  Obrázek 16

 15. Stejně jako u velké verze si vystřihneme 2 části z filcu – obkreslíme mašli a vystřihneme přesně vyměřený díl – 2×. Na první přišijeme brožový můstek ve správném směru (podle toho, jestli jste pravák, nebo levák).

  Obrázek 17

  Obrázek 18

  Obrázek 19

 16. Na druhý díl filcu přišijeme (nelepíme!) hotovou mašličku. Začínáme od středových částí rivolky, jako kdybychom napínali plátno na rám, od prostředka, krajnice pak vypínáme, urovnáváme na podkladu a přišíváme tak, aby nit nebyla vidět.

  Obrázek 20

  Obrázek 21

  Obrázek 22

  Obrázek 23

  Obrázek 24

 17. Obě části k sobě přilepíme textilním lepidlem a necháme zaschnout.

  Obrázek 25

  Obrázek 26

 18. Teď musíme celou část obšít. Zapošijeme si nit a navlékneme na ni jeden větší TOHO korálek a spodem vpíchneme opět do filcu. Prošijeme obě části. Poté co těsně pod korálkem vytáhneme jehlu, korálek s ní prošijeme směrem od filcu ven.

  Obrázek 27

  Obrázek 28

  Obrázek 29

 19. Navlékneme vždy jedno malé toho a jedno velké Toho, prošijeme filc a vytáhneme jehlu velkým Tohem. Stejně postupujeme kolem dokola.

  Obrázek 30

 20. U posledního korálku máme vedle sebe 2 velká Toha, která spojíme jedním malým korálkem tak, aby se neporušila linie stehu. Nit zapošijeme a mašle je hotová.

  Obrázek 31

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 26. Květen 2022

100%

Vše OK. Mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
Středa, 25. Květen 2022

100%

Potěšila zpráva od pana ředitele s výzvou k napsání zprávy, pokud by něco nebylo v pořádku.

+ Rychlost dodání, vše přišlo krásně zabalené, v pořádku

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji