Listy - Javor

Podzim je Tamarchino nejoblíbenější období. Proto si pro vás připravila hned tři typy listových broží. Vyzkoušejte si i vy, že korálková výšivka není vůbec složitá technika! V dalších návodech najdete dubový a javorový lístek.
Listy - Javor
Listy - Javor
Listy - Javor
Listy - Javor

Co je potřeba na návod

Postup výroby

 1. Nejdříve si připravíme všechny pomůcky.

  Obrázek 1

 2. Vystřihneme si šablonu z papíru. Připravíme si filc nebo jiný podklad pro výšivku, na kterou list podle šablony obkreslíme.

  Obrázek 2

  Obrázek 3

 3. Nejdříve vyšíváme obrysy. Pro obrys jsem zvolila rokajl od Preciosy velikost 10/0 mat v tmavě zelené. Není vždy nutné používat na rámování černou, obzvlášť pokud jde o podzimní tematiku. List javoru se vybarvuje krásně do zelenočervena, žluta. Těchto odstínů se můžeme držet.

  Obrázek 4

  Obrázek 5

  Zobrazit celý postup

 4. Obšívání okrajů by mělo být velmi pečlivé. Začínáme tak, že zapošijeme nit, na jehlu vytaženou na lícové straně veprostřed čáry navlékneme 4 korálky a vpíchneme zpět do podkladu ve vzdálenosti na počet korálků, které jsme navlékli. Jehlou se naspodu vrátíme zpět a v polovině navlečených korálků vpíchneme. Dostaneme se tak na lícovou stranu a polovinu korálků provlékneme. Postup opakujeme. (Viz plánek) Můžeme navlékat i po dvou. Nebo po třech. Závisí na složitosti tvaru.

  Obrázek 6

 5. Je třeba dodržovat linii, vpichovat jehlu vždy pod korálky a počítat tak s tím, že okolo řady list vystřihneme. Pokud bychom vypichovali do boku, mohlo by se nám pak stát, že po hodinách práce prostřihneme okraj, což nechceme. :) Dále pokračujeme kolem dokola listu. Přepůlení listu – opět dbáme na to, abychom vpichovali rovně do podložky, ne šikmo, kvůli riziku prostřihnutí. Vždy zajistíme navlečené korálky zpětným stehem podle plánku.

  Obrázek 7

 6. V momentě, kdy ukončíme jednoduchý obrys, můžeme přejít k „vybarvování“. Můžeme si odstíny třeba předkreslit podle živého modelu na šablonu pastelkami a držet se vzoru při navlékání korálků a vyšívání.

  Obrázek 8

 7. Já volím jasně oranžovou Preciosu 10/0 mat, červenou 10/0 a světle hnědou 10/0. Zelená bude po okrajích a červená s hnědou a oranžovou budou namíchány při středu listu v plochách. (Viz plánek stínování)

  Obrázek 9

 8. Naznačení žilnatosti. U tohoto listu jsem si díky tvaru a členitosti mohla dovolit naznačit žilnatost rovnou a vytvořit tak jakoby „ohrádky“ pro další stínování.

  Obrázek 10

 9. Stínování je tvořeno z již zmíněných odstínů. Když nám dojde nit, prostě navlečeme jinou a pokračujeme pořád stejně. Hlídáme si vzdálenost a počet korálků; někdy je lepší si řadu a navlečené korálky vyměřovat na předkresleném vzoru. Obzvlášť pokud s výšivkou začínáme. Řady můžeme také střídat v několika barvách, jednoduchých pruzích a podobně.

  Obrázek 11

  Obrázek 12

  Obrázek 13

 10. Když doděláme jednu stranu, pokračujeme stejně na druhé. Dbáme na vyváženost stínování. Stínování je dobré udělat pozvolnější, vzor pak působí přirozeněji. (Viz plánek stínování)

  Obrázek 14

  Obrázek 15

 11. Po dokončení výšivky část vystřihneme těsně u krajní řady. Opatrně, aby se výšivka neprostřihla. Podle ní si pak vyměříme druhou podkladovou část, ke které přišijeme brožový můstek. Obě části k sobě přilepíme a necháme zaschnout.

  Obrázek 16

  Obrázek 17

  Obrázek 18

 12. Nakonec díl obšijeme, zapošijeme nit a cihlovým stehem obšijeme kolem dokola. To jest. Provlečeme jehlu s nití na lícovou stranu a navlečeme první korálek velikosti číslo 8/0, jehlou píchneme zespodu pod korálek a korálkem protáhneme a utáhneme. Poté pokračujeme stejně s drobnou změnou, navlékneme malý korálek (10/0) a velký korálek 8/0 a zapíchneme opět zespodu pod velký korálek, protáhneme korálkem ven a postup opakujeme kolem dokola. Nakonec spojíme řady horem z velkého korálku pouze jedním menším do korálku vedle.

  Obrázek 19

  Obrázek 20

  Obrázek 21

 13. Brož je hotová.

  Obrázek 22

Materiál pro výrobu

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 30. Červen 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Rychlé vyřízení, vše v pořádku.