Listy - Dub

Podzim je Tamarchino nejoblíbenější období. Proto si pro vás připravila hned tři typy listových broží. Vyzkoušejte si i vy, že korálková výšivka není vůbec složitá technika! V dalších návodech najdete březový a javorový lístek.
Listy - Dub
Listy - Dub
Listy - Dub
Listy - Dub

Co je potřeba na návod

Postup výroby

 1. Nejdříve si připravíme všechny pomůcky.

  Obrázek 1

 2. Vystřihneme si šablonu z papíru. Připravíme si filc nebo jiný podklad pro výšivku, na kterou list podle šablony obkreslíme. (Viz šablona)

  Obrázek 2

 3. Nejdříve vyšíváme obrysy. Pro obrys jsem zvolila rokajl od Preciosy vel. 10/0. Je krásně tmavohnědý. Není vždy nutné používat na rámování černou, obzvlášť pokud jde o podzimní tematiku. List dubu se vybarvuje krásně do červenozelena až hněda. Těchto odstínů se můžeme držet.

  Obrázek 3

  Obrázek 4

  Zobrazit celý postup

 4. Obšívání okrajů by mělo být velmi pečlivé. Začínáme tak, že zapošijeme nit, na jehlu vytaženou na lícové straně veprostřed čáry navlékneme 4 korálky a vpíchneme zpět do podkladu ve vzdálenosti na počet korálků, které jsme navlékli. Jehlou se naspodu vrátíme zpět a v polovině navlečených korálků vpíchneme. Dostaneme se tak na lícovou stranu a polovinu korálků provlékneme. Postup opakujeme. (Viz plánek) Můžeme navlékat i po dvou. Nebo po třech. Záleží na složitosti tvaru.

  Obrázek 5

 5. Je třeba dodržovat linii a vpichovat jehlu vždy pod korálky. Počítat tak s tím, že okolo řady list vystřihneme, a pokud bychom vypichovali do boku, mohlo by se nám pak stát, že po hodinách práce prostřihneme okraj, což nechceme. Dále pokračujeme kolem dokola listu. Linie je složitější než na březovém listu (viz návod Listy - Bříza), je tedy lepší pokračovat i po méně než čtyřech korálkách, abychom dodrželi tvar. (5) Přepůlení listu – opět dbáme na, to abychom vpichovali rovně do podložky, ne šikmo, kvůli riziku prostřihnutí. Vždy zajistíme navlečené korálky zpětným stehem podle plánku. (6)

  Obrázek 6

  Obrázek 7

 6. Já volím emeraldovou zelenou, tlumenou červenou a světle hnědou 10/0, vše v matu. Hnědá a červená budou po okrajích a zelenou budu míchat při středu listu v plochách. (Viz plánek stínování)

  Obrázek 8

  Obrázek 9

 7. Naznačení žilnatosti. Vybereme si ve spodní části jednu „žilku“ kvůli sklonu výšivky, kterou začneme – na obrázku je vidět, že mám podklad pokreslený. Okolo tmavě hnědé použiji, kvůli stínování, světle hnědou. Okraje chci mít hnědočervené a u středu bude list zelený. Podle podkresu poznáme, kolik korálků navléct od jaké barvy, vyměřujeme a dodržujeme sklon řadu za řadou.

  Obrázek 10

 8. Žilnatost je zachována v tmavém odstínu, okolo je stínováno hnědou a plochy zachovávám v hnědočervené a zelené. Když nám dojde nit, prostě navlečeme jinou a pokračujeme pořád stejně. Hlídáme si vzdálenost a počet korálků, někdy je lepší si řadu a navlečené korálky vyměřovat na předkresleném vzoru. Obzvlášť pokud s výšivkou začínáme. Řady můžeme také střídat v několika barvách, jednoduchých pruzích a podobně.

  Obrázek 11

 9. Když doděláme jednu stranu, pokračujeme stejně na druhé. Dbáme na vyváženost stínování. Stínování je dobré udělat pozvolnější, vzor pak působí přirozeněji. (Viz plánek stínování)

  Obrázek 12

  Obrázek 13

  Obrázek 14

 10. Po dokončení výšivky část vystřihneme těsně u krajní řady. Opatrně, aby se výšivka neprostřihla. Podle ní si pak vyměříme druhou podkladovou část, ke které přišijeme brožový můstek. Obě části k sobě přilepíme a necháme zaschnout.

  Obrázek 15

  Obrázek 16

  Obrázek 17

  Obrázek 18

 11. Nakonec díl obšijeme, zapošijeme nit a cihlovým stehem obšijeme kolem dokola. To jest. Provlečeme jehlu s nití na lícovou stranu a navlečeme první korálek velikosti číslo 8/0, jehlou píchneme zespodu pod korálek a korálkem protáhneme a utáhneme. Poté pokračujeme stejně s drobnou změnou, navlékneme malý korálek (10/0) a velký korálek 8/0 a zapíchneme opět zespodu pod velký korálek, protáhneme korálkem ven a postup opakujeme kolem dokola. Nakonec spojíme řady horem z velkého korálku pouze jedním menším do korálku vedle.

  Obrázek 19

 12. Brož je hotová.

  Obrázek 20

  Obrázek 21

Materiál pro výrobu

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vše je OK

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vekmi rychlé vyřízení, široký sortiment, velmi ochotné prodavačky