Květinový náhrdelník

Mojí srdeční záležitostí jsou rokajly japonského výrobce TOHO. Díky krásným barvám a pravidelnému tvaru se z nich šije perfektně. Na této květině si s korálky a jejich barvami vyhrajeme dostatečně. Oboustrannou květinu ušijeme tak, aby na každé straně byla trochu jiná barevná kombinace, díky které náhrdelník snadno sladíte k jakémukoliv oblečení.
Květinový náhrdelník
Květinový náhrdelník

Co je potřeba na návod

Postup výroby

 1. *Některý materiál, který byl u návodu původně použit, již není k dispozici. Proto jsou v seznamu potřeb produkty jiné, které jsou pro výrobu šperku stejně vhodné."

  Navlékněte 4 rokajly B, 25 rokajlů A a ještě jednou 4 rokajly B, 25 rokajlů A. Spojte do kroužku tak, aby vlasec vycházel ze druhého rokajlu B.

  Obrázek 1

 2. Navlékněte 2 rokajly B a provlékněte do následujícího rokajlu B z kroužku. Navlékněte 1 rokajl A, přeskočte 1 rokajl A z kroužku a provlékněte dalším rokajlem A. Šijte takto petitovým stehem po celé polovině kroužku, celkem takto přišijte 14 rokajlů B, poslední z nich provlékněte druhým rokajlem B na protilehlé straně. Opakujte stejně na druhé polovině kroužku. Na konci řady provlékněte vlasec posledními dvěma rokajly B, tím vytvoříte přechod do následující řady. Šití začne formovat oválek, který zatím není nijak úhledný a kroutí se, tím se neznepokojujte, při šití dalších řad se postupně srovná.

  Obrázek 2

 3. Nyní opakujte postup v dalších řadách tak, až na špičkách bude postupně 7 dvojic rokajlů B nad sebou. Postup šití je stále stejný, nyní jen budeme přidávat další barvy. Namísto rokajlů B přidávejte nepravidelně kolem jedné špičky rokajly C a D, kolem druhé špičky rokajly B a E, barevné rokajly střídejte se základním rokajlem A. Prostřední části oválků šijte rokajly A. Vzor je zde nepravidelný, pořadí rokajlů jednotlivých barev je zcela nahodilé. Nezapomeňte vždy na konci řady protáhnout vlasec dvěma rokajly B pro přechod do další rady.

  Obrázek 3

  Zobrazit celý postup

 4. Protáhněte vlasec skrz rokajly do vnitřního oblouku a mezi rokajly B všijte po jednom rokajlu G. Mezi zlaté rokajly ve špičkách rokajl G nevšívejte, tyto rokajly jen stáhněte prošitím k sobě. Ušitý oválek se mírně stáhně a vytvaruje do obloučku.

  Obrázek 4

 5. Stejně jako v krocích 1- 5 ušijte další oválek. Po jeho kompletním ušití ale vlasec nezapošívejte, po ušití vnitřní řady rokajly G protáhněte vlasec opět na obvodový oblouk a po jedné straně ušijte ještě jednu řadu rokajly A,B,C,D,G. Tato řada je nutná pro zipové sešití s prvním oválkem. Dejte pozor, abyste sešily oválky stejnou barevnou kombinací k sobě. Na obrázku vidíte takový zajímavý tvar s dvěma „dírami“, zatím to budoucí kvítek moc nepřipomíná, viďte… ale zkuste si prsty přitisknout k sobě zlaté špičky na protilehlých stranách – oválky se ohnout do obloučku…. Už to vidíte a je vám jasné, jak dál?

  Obrázek 5

 6. Zcela stejným způsobem ušijte dva oválky, každý z nich vždy přišijte i již hotovému polotovaru.

  Obrázek 6

 7. Obraťte květinu a všijte po jedné cínovce mezi rokajly B ve špičkách. Na straně s rokajly B a E všijte cínovky 28, na straně s rokajly C a D cínovky 24.

  Obrázek 7

 8. Nyní si ušijete jednoduchou šňůru jako závěs na květinu herringbone stehem. Navlékněte čtyři rokajly A vlasec protáhněte prvními dvěma rokajly, vzniknou vám tak dvě dvojice vedle sebe. Navlékněte další dva rokajly A a vlasec provlékněte třetím a čtvrtým rokajlem A, postup ještě jednou opakujte tak, abyste měli celkem osm rokajlů A po dvou ve čtyřech řadách.

  Obrázek 8

 9. Navlékněte dva rokajly A nad první dvojicí rokajlů a vlasec protáhněte do horního rokajlu druhé dvojice rokajlů A. Opakujte nad druhou dvojicí rokajlů. U této druhé poloviny si všimněte, že vlasec protahujete vzhůru dvěma rokajly, řada se tak srovná. Dobře utahujte, ať rokajly sedí pěkně na sobě a šňůra je pravidelná. Opakujte až do délky šňůry 20 cm.

  Obrázek 9

 10. Nyní ušijte jednu řadu rokajlem D, jednu řadu rokajlem B, jednu řadu rokajlem F, jednu řadu cenovkami 28 a opět jednu řadu rokajlem F, jednu řadu rokajlem B, jednu řadu rokajlem D a pokračujte v šití rokajlem A dalších pět centimetrů.

  Obrázek 10

 11. Nyní máte téměř hotovo, stačí jen přišít zapínání. Navlékněte 5 rokajlů A, jednu část zapínání a protáhněte vlasec zpět rokajly a do šňůry – do vedlejšího rokajlu A šňůry. Opět protáhněte pěti rokajly A, zapínáním a zpět, a opět přitáhněte prošitím vedlejším rokajlem A šňůry. Opakujte a prošijte čtvrtým rokajlem šňůry. Dobře utahujte. Pět rokajlů A a zapínání se tak srovná doprostřed šňůry.

  Obrázek 11

 12. Opakujte na druhé straně šňůry s druhou částí zapínání.

  Obrázek 12

Materiál pro výrobu

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vše je OK

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Vekmi rychlé vyřízení, široký sortiment, velmi ochotné prodavačky