Duté korálky z Art Clay Silver

Chtěli jste si vždycky vyrobit korálek vlastníma rukama? Techniku vinutek není zrovna jednoduché ovládnout, ale s modelovací hmotou Art Clay Silver si korálek z ryzího stříbra vyrobíte během chvilky. Vymodelujte tvar, naneste hmotu, vypalte na plynovém sporáku a je to. Držíte vlastnoručně vytvarovaný korálek. Jana Veselá vám níže detailně popíše, jak na to.
Duté korálky z Art Clay Silver
Duté korálky z Art Clay Silver
Duté korálky z Art Clay Silver

Co je potřeba na návod

Postup výroby

 1. Duté tvary patří k nejoblíbenějším technikám při práci s Art Clay Silver. Pomocí stříkačky a tekutého stříbra se dají vytvořit lehoučké a pěkné korále.

  Přípravu začnete tvarováním budoucího korálku z dřevité hlíny (Mokunensan) nebo papíroviny. Kouli napíchnete na špejli, aby se vám lépe pracovalo a nemuseli jste držet kouličku v prstech. Tvar necháme důkladně proschnout.

  Obrázek 1

 2. Po zaschnutí nanášíme linky stříkačkou. Zvolíme plastový hrot podle požadované síly linky. Nejtenčí je modrý hrot, zelený je střední a šedý je poměrně hodně silný. Když začínáte, přitiskněte lehce vytlačovanou hlínu k povrchu koule, pak už vedete linku nad povrchem, aby zůstala zakulacená. Pokládáte vlákno jakoby ze vzduchu. Kdybyste táhli hrot stříkačky přímo po povrchu, linka by se zploštila.

  Okolo špejlí je potřeba vykroužit kolečka ve dvou až třech vrstvách. Potom už pokrýváme povrch tak, aby se jednotlivá vlákna navzájem dotýkala. Ideální je „chaos“, kdy vrstvíme linky spletitě na sebe, v husté síti.

  Síť vláken na povrchu kuličky musí být dostatečně pevná, aby se po vypálení nezbortila. Nejlépe ve dvou až třech vrstvách.

  Mezi jednotlivými kroky uchováváme stříkačku pod vodní hlainou, hrotem dolů. Tím zajistíme, že se ke hmotě nedostane vzduch a nezatvrdne v ústí hrotu.

  Obrázek 2

  Obrázek 3

  Obrázek 4

 3. Pokud máte k dispozici pícku, je možné vypalovat duté tvary v ní. Jen z počátku hodně kouří a je dobré odvětrat dým. Výpal trvá 30 minut při teplotě 650 °C. Rychlejší je vypalování kahanem, zahřejete střed kuličky a opatrně necháte vyhořet. Vypalovat lze také na mřížce nad plynovým sporákem. Papírový model hoří lépe a méně kouří a páchne. Jakmile vyhoří poslední uhlík, stále ještě žíhejte – cca 1–2 minuty, podle velikosti kouličky. S plamenem pohybujte, aby se neprotavil povrch koule. Vzdálenost kahanu je cca 15 cm od povrchu.

  Obrázek 5

  Obrázek 6

  Zobrazit celý postup

 4. Po vypálení okartáčujte mosazným kartáčkem a místy přeleštěte hladítkem. Hotový korálek můžete navléknout do náhrdelníku.

  Obrázek 7

  Obrázek 8

  Obrázek 9

Materiál pro výrobu

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 30. Červen 2022

100%

Dobrý výběr, rychle dodání. Hlavně super korálky v tubě a ne v sáčku. Za mě dobrý.

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Doporučuji

Ověřený zákazník
Středa, 29. Červen 2022

100%

Rychlé vyřízení, vše v pořádku.