Pečujete správně o své jantarové šperky?

Ať už přímo vy sami tvoříte šperky z jantaru, nebo jste takový šperk dostali darem, jistě chcete, aby vám vydržel co nejdéle krásný. Přečtěte si proto 10 pravidel, která byste měli v péči o jantarové šperky dodržovat.

Pečujete správně o své jantarové šperky?

Pondělí, 20. Září 2021

Jantarové korálky jsou v mnohém jedinečné a stejně tak je i péče o ně ve spoustě věcí odlišná od péče o běžnou bižuterii nebo o šperky s drahými kameny a minerály. V určitých ohledech jsou totiž jantarové korálky náchylnější k poškození. Sepsali jsme pro vás 10 základních pravidel, která by se měla při péči o jantarové šperky vždy dodržovat, aby netrpěla barva, lesk nebo dokonce struktura kamene.

  1. Jantarové šperky mohou být citlivé na sluneční paprsky, ideálně je tedy dlouhodobě nevystavujte přímému slunečnímu světlu a vždy si je sundejte, pokud se jdete opalovat.
  2. Šperkům, ve kterých je zakomponovaný jantar, nesvědčí extrémy a výkyvy počasí, jako je třeba vysoká vlhkost, přechody ze zimy do tepla a podobně. Doporučuje se tedy nebrat si jantarové šperky třeba při otužování nebo horké koupeli. Stejně tak je třeba je sundávat před vstupem do sauny. Barva jantarových korálků se může po vystavení nevhodným podmínkám zakalit a taková změna je bohužel nevratná.
  3. Doporučuje se uchovávat jantarové šperky v samostatných bavlněných nebo saténových sáčcích, případně ve speciálních látkou vystlaných krabičkách. Jantar je poměrně křehký materiál, takovýmto uchováváním předejdete tomu, aby se ve šperkovnici jantarové šperky odřely o jiné, zvláště pak o tvrdší materiály, jako jsou kovy nebo drahé kameny a minerály. Pokud je nějaký ostřejší komponent součástí šperku, zvažte spíše možnost zavěšení na stojan nebo dbejte zvýšené opatrnosti při ukládání šperku do pytlíku či krabičky.
  4. Vyhněte se situacím, kdy na jantarové korálky bude vyvíjen větší tlak. Je to sice pevná látka, ale zároveň relativně křehká. Takže určitě není vhodné převážet jantarové šperky například vespod zavazadla. Jantarové korálky by mohly popraskat, nebo dokonce puknout úplně.
  5. Jelikož samotný jantar vznikl kombinací chemického a fyzikálního procesu, může být citlivější na některé chemikálie. Doporučujeme tedy všechny voňavky, vlasovou nebo dekorativní kosmetiku nanášet vždy předtím, než si jantarové šperky nasadíte. Samozřejmě si je také sundejte v případě barvení vlasů atp. Případná chemická reakce by mohla způsobit, mimo jiné, že kámen ztratí svůj ohnivý podtón a jeho barva se stane mdlou.
  6. Samozřejmě to také platí pro všechny domácí a stavební práce, kdy hrozí poškození šperku buď chemikáliemi v čističích, nebo fyzické poškození při neopatrné manipulaci.
  7. Když už se stane, že se nějaká výše zmíněná chemikálie dostane do kontaktu s vaším jantarovým šperkem, je třeba okamžitě jednat. Delší prodleva by mohla způsobit trvalé poškození jantarových korálků nebo nemožnost šperk dokonale vyčistit. Doporučujeme tedy co nejdříve jemně omýt teplou (ne horkou!) vodou, případně je možné použít trošku jemného mýdla. Tedy pokud daná chemikálie zrovna nereaguje na vodu nebo saponát.
  8. Jantarové šperky je samozřejmě třeba čistit, protože při nošení na nich ulpívá mastnota, pot z pokožky nebo drobné nečistoty z prostředí, kde se pohybujete. Čistit jantar je doporučeno za použití jemného bavlněného nebo flanelového hadříku, a to ideálně takového, který dobře absorbuje mastnotu a drobné nečistoty. Pokud je jantar znečištěn tak, že otření hadříkem nepomůže, je možné ho opatrně omýt teplou vodou či mýdlem, viz bod výše. Po umytí šperky hned osušte jemným suchým hadříkem. Úplně se vyvarujte čištění a leštění jantaru hadříky z hrubšího materiálu, mohlo by dojít k poškrábání a nevratnému poškození!!!
  9. Nepoužívejte k čištění šperku ultrazvukový nebo parní čistič, který vystaví šperk změně teploty a vlhkosti! Jak je uvedeno výše, mohlo by to způsobit změnu barvy, nebo dokonce úplné prasknutí jednotlivých korálků.
  10. Sundávejte si jantarové šperky vždy, když půjdete do bazénu, chlór je pro ně extrémně škodlivý! To samé platí také s koupáním v moři, ale v tomto případě je to spíše z důvodu možného poškození návlekového materiálu.

Vždy berte v potaz také to, jaký návlekový materiál a další komponenty jste pro svůj šperk použili. Zejména pokud se jedná o kombinaci jantarových korálků a pozlacených či postříbřených komponentů nebo korálků z drahých kamenů a minerálů, může se péče o jednotlivé komponenty lišit. Doporučuje se nečistit takto kombinovaný šperk žádnými chemikáliemi (ani těmi, které mohou být pro určitý komponent přímo vhodné), protože, jak je zmíněno výše, jantarové korálky jsou na veškerou chemii velice citlivé. Zkuste pro všechny použité korálky a komponenty najít vhodnou alternativu třeba ve formě speciálních jemných hadříků.

Tip na závěr: Pokud se vám zdá, že vaše jantarové korálky už nemají takový lesk jako dříve a vyleštění pomocí jemného hadříku nezabírá, můžete zkusit použít malinko kvalitního olivového oleje a bavlněný hadřík, s pomocí kterého olej rozetřete po celé ploše korálku. Mějte u toho po ruce ještě další, čistý hadřík, který je ze savého materiálu a poslouží pro odstranění přebytečné mastnoty z korálku. Určitě tu platí, že všeho moc škodí, takže s množstvím použitého oleje nakládejte více než opatrně. Zároveň s takto ošetřenými šperky hned nespěchejte na přímé sluníčko a pozor samozřejmě také na otření o oblečení při prvním nošení. :-)

Staráte se o své jantarové šperky správně? Věříme, že ano. A pokud se chcete o jantaru dozvědět ještě něco dalšího, přečtěte si třeba náš další článek o tomto pokladu (nejen) z Pobaltí.

Doufáme, že se vám článek líbil a že jste se třeba dozvěděli něco nového. Zároveň budeme moc rádi, pokud se nám pochlubíte svými jantarovými šperky buď na Facebooku, nebo na Instagramu. Značka #inspiraceodkoralku ;-)

 

Související články

Jak obarvit Jesmonite?

Jak obarvit Jesmonite?

Láká vás vyzkoušet všechny možnosti, které přináší nová licí hmota Jesmonite? Pak byste určitě měli vědět více o tom, jak můžete hmotu obarvit.

Číst více

Jak pracovat s hmotou Jesmonite?

Jak pracovat s hmotou Jesmonite?

Tvoření s Jesmonite hmotou je hračka! V tomto článku se dozvíte, jak tuto hmotu správně připravit, jak s ní pracovat, jak tvořit s barvami a pigmenty a také jak hotový výrobek můžete dozdobit. 

Číst více

Jesmonite: 10 nejčastějších otázek

Jesmonite: 10 nejčastějších otázek

Jestli chcete začít tvořit s Jesmonite hmotou, ale ještě toho o ní mnoho nevíte, pak je tenhle článek přesně to, co si potřebujete přečíst!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 577+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 25. Říjen 2021

100%

velký výběr zboží pro tvoření za dobré ceny, bezproblémové a rychlé dodání

+ velký výběr zboží pro tvoření
+dobré ceny
+bezproblémové a rychlé dodání

Ověřený zákazník
Sobota, 23. Říjen 2021

100%

Vše naprosto perfektní.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 21. Říjen 2021

80%

Objednavka odesla az za 2 dny do zasilkovny, jinak se vsim spokojenost