Objevte poklad jménem jantar

Nedávno jsme do nabídky zařadili jantarové korálky v několika různých tvarech a barvách a musíme říct jedno – sortiment jantaru nás úplně okouzlil! Sepsali jsme pro vás proto článek, který vám blíže představí tenhle poklad (nejen) od Baltského moře.

Objevte poklad jménem jantar

Pondělí, 20. září 2021

Pokud u sebe chcete nosit neustále kousek historie, pak jsou šperky z jantaru přesně to, co hledáte. Abychom se totiž dobrali jeho původu, musíme se vrátit až několik desítek milionů let zpět v čase.

Kde se vzal jantar?

O tom, zda je jantar minerál, se mohou vést dlouhé diskuse. Jantar je totiž fosilizovaná pryskyřice z několika druhů, dnes již neexistujících, jehličnatých stromů. Zajímavostí je, že například jantar, který vznikal na americkém kontinentu, pochází z dodnes existujícího stromu zvaného jatoba. Postupem času se oxidací a polymerací pryskyřice z těchto stromů proměnila právě v jantar, jak ho známe dnes.

Největším nalezištěm jantaru nejen v Evropě, ale také na světě je jižní část baltského moře. Možná jste sami někdy v těchto končinách hledali hnědozlaté kousíčky. Našli jste je? A nebyl v nich vidět třeba nějaký hmyz nebo jiná zakonzervovaná potvůrka? Jantar má totiž kromě své nesporné krásy také velký význam pro paleontologii. Byly v něm objeveny některé významné fosilní pozůstatky obratlovců nebo právě hmyzu z dávných časů.

Pokud byste se vydali hledat jantar na baltské pobřeží, tak si dejte pozor. Kousky jantaru jsou ve slané vodě lehce zaměnitelné s nebezpečným bílým fosforem, který se v Pobaltí nachází ještě z dob světové války. Bílý fosfor se může po vyschnutí v reakci se vzduchem samovznítit. Taková záměna se bohužel neděje až tak výjimečně, jak byste mohli čekat. Proto je třeba při hledání jantaru postupovat opatrně, všechny nalezené kousky nejprve nechat oschnout na bezpečném místě a nedávat je hned do kapsy. Můžete si být ale jistí tím, že jantar, který najdete u nás na e-shopu, se sám od sebe nevznítí, může ve vás leda vyvolat vzplanutí pro tvorbu jantarových šperků. :-)

Jantar jako šperk, talisman i dekorace

Jantar a šperky nebo jiné výrobky z něj se těší velké oblibě už od starověku. Není na světě asi nikdo, kdo by neslyšel o známé jantarové komnatě, v trochu menším měřítku se pak jantar používal k výrobě sošek, nádobek nebo ozdobných aplikací na různých předmětech. Jantarové aplikace se vyskytují také v lidových krojích.

Používal se ale v mnoha kulturách i v rámci léčitelství, protože je považován za silný talisman a toto přesvědčení někde přetrvává dodnes. Můžeme se tak setkat například s doplňky pro děti, kterým údajně jantarové korálky pomáhají od bolesti při prořezávání prvních zoubků, anebo s náramky či náhrdelníky, které podle legend mimo jiné dodávají svému nositeli energii a ulevují od stresu. Kvůli velikosti korálků je ovšem třeba dbát při tvorbě jantarových doplňků pro děti zvýšené opatrnosti.

Jantar může mít mnoho barev

V naší nabídce můžete najít jantar v několika tvarech a velikostech, v tuto chvíli konkrétně klasické kulaté korálky, zlomky nebo korálky organického tvaru. Těm se mimochodem říká také barokní korálky, a to z toho důvodu, že tento ne úplně kulatý tvar byl zvláště oblíbený (nejen, ale především) pro dětské šperky právě v období baroka. 

Korálky ve formě zlomků jsou asi nejrozšířenější prodávanou formou. Stejně jako u zlomků minerálů se jedná o minimálně opracované kousky jantaru, kdy je každý korálek jedinečným originálem.

Všechny korálky u nás můžete koupit v tradičních i méně známých barvách, jako jsou máslová, koňaková, červená, modrá nebo zelená. Každý korálek je přírodní a jedinečný, je tedy běžné, že se u těchto korálků mohou vyskytovat odchylky v barvě nebo velikosti.

Čím dál tím více lidí objevuje, že jantar nemusí být pouze transparentní se zabarvením do světlé nebo tmavší zlatohnědé barvy. Toto klasické zbarvení, které u nás na e-shopu můžete najít jako barvu koňakovou a tmavou koňakovou, lze nazvat jako barvu „primární“. Barvy průhledných korálků jsou ale na stupnici od jemně nažloutlé až do tmavě červené – záleží na stupni oxidace jantaru. Asi 10 % jantaru na světě tvoří jantar průhledný a většinou se nachází v malých kouscích. Obzvláště vzácné a cenné jsou velké průhledné kousky jantaru. 

Žlutá a máslová barva patří k nejběžnějším barvám jantaru, jedná se asi o 70 % ze všech barev. Tento jantar je zpravidla zakalený, není průhledný, vyskytuje se v různých odstínech žluté, která ustupuje až do bílé barvy a je nedílnou součástí národních ženských krojů, zvláště v Pobaltí.

Přírodní červený jantar je velmi vzácný (asi jen v 0,5 %). Odstíny se mohou lišit od oranžové až po tmavě červenou. Tato barva vzniká oxidací při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření a vzduchu a zároveň se jí dá také docílit speciálním postupem zahrnujícím zahřátím průhledného jantaru.

Zelený jantar je v přírodě také vzácný (asi 2 %). Svoji zelenou barvu získal tím, že vznikal v bažinatém prostředí, nicméně dnes se už vůbec jeho naleziště nemusí v takovém prostředí nacházet, protože celý proces se odehrál již před několika miliony let. Této barvy se dá také dosáhnout za pomoci speciálního postupu při osvětlování a prostupování světla skrz žlutý jantar a stejný postup se používá také pro případné zvýraznění jeho krásné zelené barvy.

Bílý jantar je velmi vzácný (asi 1–2 %). Tento jantar se obvykle vyznačuje rozmanitostí textur. Jantar této barvy se také nazývá „královský“ nebo „antický“. Obzvláště krásné jsou kousky, ve kterých jsou vidět jiné barvy jantaru, jako jsou žlutá, černá, modrá, zelená nebo odstíny průhledného jantaru.

Modrý jantar je nejvzácnější a nejcennější odstín jantaru (pouze 0,2 %). Nejčastěji se tento odstín nachází v bílém jantaru.

Černý jantar je poměrně běžný (asi 15 %). Jeho atraktivní přírodní zbarvení je způsobeno tím, že největší část takového jantaru tvoří zbytky kůry stromů a rostlinné hmoty.

Zapínání vhodné i pro alergiky

A abychom vám mohli nabídnout opravdu všechno, co je pro tvoření jantarových šperků potřeba, musíme zmínit také stylové plastové šroubovací zapínání ve třech barvách, abyste svůj šperk měli vždy dokonalý. Krom toho, že si můžete vybrat barvu, která bude s vámi vybranými korálky perfektně ladit, je toto zapínání samozřejmě vhodné také pro alergiky na kovy. 

Tak co, také už přemýšlíte nad tím, co z jantarových korálků vyrobíte? Pokud ano, již brzy se budete moct inspirovat v sekci Návodů a inspirace, kam pro vás chystáme několik jednoduchých návodů. Zároveň nezapomeňte, že i přes to, že se jedná o poměrně pevný materiál, je potřeba se o jantarové šperky náležitě starat, aby vám co nejdéle vydržely, a o tom si můžete přečíst v tomto článku

Doufáme, že se vám článek líbil a že jste se třeba dozvěděli něco nového. Zároveň budeme moc rádi, pokud se nám pochlubíte svými jantarovými šperky buď na Facebooku, nebo na Instagramu. Značka #inspiraceodkoralku ;-)

Související články

Učení tvorbou

Učení tvorbou

Pusťte se do učení tvořením! Zn. bude to bavit velké i malé.

Číst více

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 26. Květen 2022

100%

Vše OK. Mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
Středa, 25. Květen 2022

100%

Potěšila zpráva od pana ředitele s výzvou k napsání zprávy, pokud by něco nebylo v pořádku.

+ Rychlost dodání, vše přišlo krásně zabalené, v pořádku

Ověřený zákazník
Pondělí, 23. Květen 2022

100%

Doporučuji