Jak začít se samotvrdnoucí hmotou

Samotvrdnoucí hmota není na trhu novinkou. Ti z vás, kteří holdují tvoření, ji určitě zaznamenali už před léty – hmota, která nepotřebuje ani péct, ani vařit a umožňuje začátečníkům i pokročilým tvořit zajímavé doplňky a dekorace. V posledních měsících však zažívá nečekaný boom. Stejně jako v případě macramé za to můžou trendy v interiérovém designu – přírodní materiály, organické tvary a nedokonalost jsou v současné době na výsluní.

Jak začít se samotvrdnoucí hmotou

Pátek, 13. srpen 2021

Pro všechny, kteří se rozhodnou tvořit ze samotvrdnoucí hmoty, je právě ona žádaná nedokonalost velice lákavá. Není totiž potřeba usilovat o souměrnost, hladký povrch ani pravidelnost vzoru. Naopak! Takové otisky prstů jsou skvělým důkazem, že se jedná o jedinečnou ruční práci. Odhoďte obavy, které ve vás možná zanechaly hodiny keramiky na základní škole. Vytvořit zajímavý výrobek ze samotvrdnoucí hmoty zvládne opravdu každý!

Jak to tedy funguje?

Již z názvu je patrné, že hmota si k vytvrdnutí pomůže sama. V průběhu 24 – 72 hodin (závisí na tloušťce výrobku) se z hmoty samovolně vypaří voda, která jí dodává vlhkost a vláčnost potřebnou k modelování. Nedoporučujeme hmotě jakkoliv pomáhat – fénem, položením na topení ani třeba troubou. Vyšší teplotou by mohlo dojít k nerovnoměrnému vysychání a to by vedlo k prasklinám, které rozhodně nejsou žádoucí. Po vytvrdnutí hmota zesvětlá. Pokud na ní ještě vidíte tmavší místa, je potřeba jí dopřát ještě trochu času. Suchý a tvrdý výrobek můžete dále libovolně dekorovat akrylovými barvami a laky.

Co k tomu potřebuji?

Pokud si chcete práci se samotvrdnoucí hmotou poprvé vyzkoušet, nepotřebujete prakticky žádné speciální pomůcky. Vystačíte si s tím, co najdete v kuchyni.

Do hmoty můžete také obtisknout jakékoliv strukturované předměty, suché květiny, oříšky a další a s jejich pomocí vytvořit zajímavé struktury.

Na co nesmím zapomenout, než se pustím do práce?

Je důležité upozornit na dva základní faktory. Samotvrdnoucí hmota není voděodolná a neměla by přijít s vodou do styku. Pokud si chcete vyrobit třeba misku pod živou květinu, je potřeba hmotu natřít štědrou vrstvou laku. Ani poté však nedoporučujeme výrobek používat pro styk s potravinami a časté mytí.

Druhou vlastností, kterou je třeba mít na paměti, je, že hmota je po vytvrdnutí křehká. Nehodí se tedy pro výrobky, se kterými máte v plánu častou manipulaci. Čím tenčí plát hmoty použijete, tím křehčí bude výsledek. Pokud byste tedy rádi vyrobili něco opravdu jemného a delikátního, bezpečnější bude sáhnout například po polymerové hmotě FIMO, která má po zapečení v troubě vlastnosti plastu.

Co si můžu vyrobit?

Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty. 

Vše je založeno na několika základních principech:

Válení – z hmoty si ukrojte dostatečně velký kus, zpracujte ho v rukou a následně ho vyválejte do požadované tloušťky (skvělým pomocníkem je DAS váleček s kroužky, které vám pomůžou dosáhnout v celém plátu hmoty jednotné tloušťky).

Vykrajování – z vyváleného plátu hmoty můžeme vykrajovat základní tvary pro svůj budoucí výrobek. Máme několik možností, jak to udělat. 

Vykrajovátka jsou skvělou cestou, jak rychle vytvořit konkrétní tvar. Použít můžete ta klasická, vánoční. Pokud se ale budete chtít tvoření ze samotvrdnoucí hmoty více věnovat, doporučujeme mít vlastní sadu pouze pro tvoření.

Vykrajování pomocí šablony se hodí v případě, že máte konkrétní představu, které chcete dosáhnout. Na papír si nakreslete žádaný tvar nebo si ho vytiskněte na tiskárně, vystřihněte a podél jeho okrajů poté nožem hmotu vyřízněte.

Vykrajování podle předmětu využijete zejména, pokud chcete vyrábět misky a talířky. Položte misku na hmotu a podél jejího okraje opět nožem vyřízněte.

Modelování – tady se kreativitě meze nekladou. Proměňte svojí rukou hmotu do libovolného tvaru, ať už to budou třeba „nudličky“ uválené mezi rukami, ze kterých poté něco spletete, nebo konkrétní figurka postavičky či zvířátka.

Spojování – pokud nemodelujete vše z jednoho kusu hmoty, budete k sobě potřebovat jednotlivé části spojit. Ačkoliv se může zdát, že hmota k sobě dobře přilne, je lepší si to pojistit. Stačí styčnou plochu obou částí nejprve trochu zdrsnit – poškrábat, například párátkem. Chcete-li mít jistotu, že spoj zůstane spojem, navlhčete obě části trochu vodou.

Pokud kdykoliv v průběhu procesu začnete mít pocit, že to trochu drhne, hmota vysychá a drolí se, namočte si prsty ve vodě. Vše hned půjde snáz. Hmota má tendenci se na ruce lepit a zanechávat tenký povlak, který rychle zasychá. Nebojte, není to nijak škodlivé a rukavice nepotřebujete. Doporučuje však si v průběhu procesu chodit ruce mýt, protože zaschlé drobečky by se mohly zachytit na výrobku a pokazit tak výsledný dojem.

Pusťte se do toho!

Práce se samotvrdnoucí hmotou je skvělá technika pro každého, kdo si chce zarelaxovat u tvoření. Neklade totiž žádné bariéry – nepotřebujete speciální pomůcky ani specifické zkušenosti. A dává spoustu možností, kterou z cest se dát. Popusťte uzdu svojí kreativitě a vyrobte si něco s námi.

Pokud vás práce se samotvrdnoucí hmotou chytne za srdce, věřte, že je mnoho způsobů, jak se dále zlepšovat. Připravili jsme pro vás seriál článků, které vám předají všechny naše tipy a triky!

 

Související články

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Středa, 22. Červen 2022

100%

Všechno OK

Ověřený zákazník
Středa, 22. Červen 2022

100%

Vždy dokonalé.

Ověřený zákazník
Sobota, 18. Červen 2022

100%

Jsem stálý zákazník. Vždy vše v pořádku, přehledná internetová nabídka.