Jak se starat o TierraCast komponenty

Každodenní nošení, čisticí prostředky nebo jen vzduch a voda – to všechno může zapříčinit opotřebení vašich TierraCast komponentů. Jak o své šperky pečovat tak, aby stále vypadaly jako nové?
Jak se starat o TierraCast komponenty

Neděli, 23. únor 2020

TierraCast zušlechtění

Opotřebení u komponentů se děje závisle na typu finálního zušlechtění. Zlaté a rhodiované zušlechtění je poměrně odolné proti ošoupání z každodenního nošení. Komponenty v mosazném a starozlatém nebo starostříbrném provedení na sobě mají automaticky ochrannou vrstvu, která zpomaluje proces černání z běžné oxidace kovů. Nejpečlivěji tak musíte přistupovat k měděným a postříbřeným komponentům, které jsou na přírodní prvky nejcitlivější.

TierraCast postříbřené komponenty na sobě mají vrstvu jemného 11 a 12karátového stříbra. Složení této tenké stříbrné vrstvy vydává teplou bílou barvu, která vypadá téměř identicky s ostatními stříbrnými komponenty. Podobně jako u mincovního stříbra, i toto stříbro může brzo začít černat běžným opotřebením, a to především pokud je šperk vystaven elementům, jako je voda z přírodních pramenů, kde se vyskytuje vysoký obsah síry. Měděné TierraCast komponenty jsou poměděné čistou mědí a poté jim je chemicky dodána antická patina, takže jejich konečný vzhled odpovídá přirozenému opotřebení, které je běžné u měděných šperků.

Untitled design (24)

Jak své šperky opatrovat

Opotřebení a zabarvení vzniká u šperků především v důsledku působení kyslíku a oxidu siřičitého, který se vyskytuje ve vzduchu. Sírany lze nalézt v běžných materiálech, jako jsou papíry, plast, kůže a uklízecí nebo make-up produkty. Opotřebení je ve skutečnosti tenká vrstva oxidovaného kovu, která je pouze na povrchu šperku a nedostane se dovnitř kovu. Na mincovním stříbře má tato vrstva většinou šedou až modrou barvu, na jemném stříbře je to spíše teplá barva podobná lehkému opálení.

Na měděných komponentech se jedná o poněkud jiný problém, protože měď velmi snadno oxiduje a tím získává tmavě hnědou barvu. Otázka je potom, zda máme tyto komponenty ponechat jejich přirozenému osudu, nebo o ně průběžně pečovat a tím opět rozjasňovat jejich barvu.

Některé tipy na to, jak zabránit přirozenému opotřebení u šperků ze stříbra a mědi:

Untitled design (23)

Možnosti, jak čistit vaše TierraCast komponenty, podle jejich zušlechtění:

Zlato (25, 26)

Mosaz (27)

Stříbro (11, 12)

Měď (8, 18)

Rhodium (60, 61)

Cín (40, 45)

Untitled design (25)

Díky správné péči budou Sluníčka TierreCast zářit jako to na obloze.

Poznámka: Pokud jde o antické zušlechtění u stříbra 12, zlata 26 a rhodia 60, nenechávejte je namočené v roztoku příliš dlouho! Lepší bude, pokud je položíte do roztoku na krátkou chvíli, abyste nezničili antický vzhled šperku. Ze stejného důvodu byste neměli na tyto povrchy používat ani kartáčky k čistění.

Co se týče speciálních bavlněných hadříků, které udržují lesk kovu, nevyvíjejte na kov tlak. Pamatujte si, že kromě cínu se jedná pouze o vrstvu zušlechtění, která by se mohla zničit.

Zákazníci, kteří používají komponenty TierraCast, jsou spokojeni i s čistým akrylovým lakem ve spreji. (Můžete koupit v obchodech s barvy a laky nebo v obchodech pro řemeslníky.) Tento lak na šperku vytvoří protektivní vrstvu, a tak se ke kovu nedostane tolik kyslíku. Pokud chcete tento postup vyzkoušet, pak navrhujeme nejdřív otestovat na menších částech vašich šperků a na různém zušlechtění. Pokud se rozhodnete šperk ochránit akrylovým lakem, zavěste jej na jemný drátek, rovnoměrně přestříkejte a dejte laku čas pořádně zaschnout.

Nejste si jisti jaký komponent pro svůj náramek či náhrdelník použít? Podívejte se do našeho průvodce symboly

Související články

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Jesmonite + pryskyřice = VSL

Už jste si osahali tvorbu s licí hmotou Jesmonite a mramorový efekt vás přestává bavit? Máme po vás řešení! Zkuste zkombinovat Jesmonite a epoxidovou pryskyřici. Slibujeme, že z toho bude Velmi Slibné Lití!

Číst více

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Tip na luxusní dárek ke Dni matek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat luxusní přívěsek SWAROVSKI, který se již nedá koupit!

Číst více

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

5 tipů na tvoření v růžové barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v růžové barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší květnové tvořivé výzvy!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 806+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 16. Květen 2022

100%

Možnost objednávat přes e-shop mi vyhovuje. V klidu si vyberu, promyslím si a pak objednám. Mohu několikrát změnit.

Ověřený zákazník
Pondělí, 16. Květen 2022

100%

Jako vždy, všechno na 1*. Eshop, do kterého se vždy ráda vracím.

+ skvělý výběr

+přehledný eshop

+rychlost

+milá obsluha na prodejně

Ověřený zákazník
Sobota, 14. Květen 2022

100%

Velká spokojenost