Jak poznat pravé minerály

Láká vás vytvořit si náramek z minerálových korálků, ale nejste si jistí, jak poznáte pravé minerály od uměle vyrobených? Přinášíme vám několik ukazatelů, které vám mohou pomoci.
Jak poznat pravé minerály

Čtvrtek, 18. Červen 2020

Zdá se, jako by se s polodrahokamy roztrhl pytel. Nemůžete si vybrat, který se vám nejvíce líbí, které esoterické vlastnosti potřebujete a k tomu všemu si nejste jistí, jestli nabízené minerály od prodejců jsou vůbec pravé a nejedná se o obyčejné sklo. Poznat pravost minerálů není vždy snadné, zejména protože každý minerál má jinou přirozenou barvu, kresbu, tvrdost a další vlastnosti. Můžete se však zaměřit na několik faktorů, které vám napoví.

Barva kamene

Barevnost drahokamu, který se vám líbí, může napovědět o jeho pravosti. Stejně jako u všech faktorů, které budeme zmiňovat v tomto článku, je však potřeba podívat se na tento ukazatel individuálně, protože neznamená, že sytější barva automaticky určuje pravost kamene.

Například kunzit je stoprocentně pravý minerál, který se však díky svému lehkému zbarvení často přibarvuje. To však nesnižuje fakt, že údajně blahodárně působí na naše milostné vztahy. Prodejce by ale tuto skutečnost měl vždycky zmínit. Stejně tak je potřeba si uvědomit, že některé minerály, jako je například beryl, nebo odrůda z něj – morganit, hrají několika různými barvami, a přesně to je to, proč jsou tak krásné a ojedinělé.

Krása kyanitu zase spočívá v tom, že se nachází v různých odstínech modrobílé barvy, stejně jako smaragd najdete na trhu v desítkách tónech zelené. Na druhou stranu jsou tu poté minerály, které si vybíráme kvůli jejich zabarvení. Skvělým příkladem jsou dva kameny známé pro svou fialovou barvu. Čaroit vás okouzlí svou sytě fialovou, zatímco lepidolit si v sobě nese i podtón růžové. Oba minerály jsou pověstné právě díky této specifické barvě, která je poměrně sytá a většinou tmavá. To stejné platí u proslulého granátu, který se na první pohled může zdát zabarven do tmavě červena až do hněda, ale proti světlu odráží krvavě červenou a jinak by to být rozhodně nemělo.

DSC05091

Kresba

Zatímco některé minerály, jako je například bílý opál nebo měsíční kámen nás dokáží uchvátit barvou, kterou reflektují, většinu minerálů obdivujeme nejen díky barvě, ale především díky jejich unikátní kresbě. I tady obecně platí, že pokud se jedná o přírodní materiál, bude se kresba lišit u každého minerálu.

Další podstatnou poznámkou je to, že pokud si vybíráme tromlovaný minerál, kresba může být jiná, než když kupujeme korálky z minerálů, jelikož ty jsou podstatně menší a kresba tudíž nemusí být tak viditelná.

Například troml rodochrozitu je známý tím, že vypadá jako růžově zabarvené galaktické jádro. Růžovou střídají šedé a černé tečky a celý kámen prolínají zajímavé vykreslené vrstvy oddělené bílými linkami. Korálky z něj však poznáte různými odstíny růžové a nádhernými bílými a šedými přechody. Je tedy důležité brát v potaz i tvar a zpracování minerálů.

Při koupi minerálových korálků, které jsou pověstné pro svou kresbu, je podrobně prozkoumejte. Kresba na korálcích by měla být vždy naprosto unikátní. Také je potřeba zjistit, jaký druh kresby je u daného minerálu nejběžnější. Kresba nemusí stoprocentně odpovídat, protože jak jsme výše zmiňovali, každý minerál je jiný, ale například bronzit je známý pro svou “tečkovanou” kresbu, zatímco na apatitu se prolínají různě barevné linie, které připomínají žilky a chryzokol je pověstný tím, že připomíná kresbu neznámé mapy, která odděluje moře od pevnin.

DSC04913

Tvrdost

Každý kámen má své specifické vlastnosti a mohli bychom jich tu vyjmenovat hned několik. Některé kameny se nemají nosit na slunci, jako například ametyst, jiné se zase nedávají do vody, protože by se mohly rozpustit nebo protože jsou jedovaté, jako například malachit. Důležitou vlastností je i tvrdost konkrétního minerálu, kterou můžete většinou najít na internetu a minerál, pokud chcete, otestovat.

Některé minerály se hojně používají ve šperkařství právě díky své vysoké odolnosti a vyššímu stupni tvrdosti. Kameny jako je olivín patří mezi tvrdší a odolnější kameny, zatímco křišťál je známý tím, že tak odolný není. O to víc, pokud se jedná o praskaný křišťál, jehož struktura je ještě křehčí. Díky tomuto faktoru můžeme také některé minerály od sebe rozeznat. Například jadeit a nefrit jsou oba známé díky své krásně zelené barvě a lidé si je často pletou. Oba minerály prý působí pozitivně na naši hojnost a tlumí negativní pocity, kompozičně se však oba dva liší a stejně tak je od sebe odděluje i jejich tvrdost. Nefrit se považuje za tvrdý kámen, ale jadeit je ještě tvrdší.

Ani tady samozřejmě neplatí, že čím tvrdší kámen je, tím blahodárněji působí. A ačkoliv diamant je na stupnici tvrdosti nejvýše, existují syntetické padělky, které jsou ještě mnohem tvrdší. Mimochodem, pokud rozbijete falešný kámen, rozpadne se na drť a má jinou strukturu než pravý kámen, který se, stejně jako v přírodě, rozpadne na menší kousky. Při ťukání o sebe také zní jinak než sklo nebo jiné lisované drti.

DSC05065

Naleziště

Výskyt kamenů je dalším ukazatelem, který nám může pomoct oddělit syntetické minerály od pravých. Některé minerály rostou ve specifických lokacích. Například larimar, jeden z nejvzácnějších kamenů, který je údajně pozůstatkem bájné Atlantidy, roste pouze v okolí Karibiku.

Samozřejmě je potřeba vzít v potaz, že spousta minerálů má několik různých nalezišť. Jejich kvalita se však může změnit právě podle lokace jejich výskytu. Existuje například spousta druhů známého rubínu, ale u nás najdete rubín pocházející z Burmy, který se liší od ostatních svou sytou barvou a považuje se za nejkvalitnější. U jiných minerálů nebo přírodních korálků je potřeba brát v potaz i jejich účinek. Například jantarové korálky z oblasti pobaltí, ať už v medové nebo červené barvě, jsou velmi populární mezi maminkami v době těhotenství, jelikož se věří, že jantar chrání matku i miminko. Maminky je prý také kupují pro své děti v době, kdy jejich ratolestem rostou zoubky.

DSC05116

Cena

Cena je vždy dobrý ukazatel pravosti minerálů. Občas si můžeme vysnít konkrétní minerál, ale jeho cena je opravdu vysoká, a proto se snažíme najít levnější variantu. To může být potom zlomový moment, kdy minerál sice zakoupíme levněji, ale nemůžeme si být jistí pravostí. Pokud se minerál vyskytuje pouze v určité lokaci, je v omezeném množství nebo je náročnější na zpracování, je samozřejmé, že jeho cena se zvýší. Minerály jako je tanzanit nebo safír jsou sice dražší, ale rozhodně se nevyplatí na nich šetřit. Jsou nejen krásné, ale mají prý i velmi silné metafyzické schopnosti. Například safír je v Indii považován za nejsilnější kámen, který může svému majiteli pomoci dosáhnout nevídaného štěstí. Tanzanit byl oblíbený kámen Elizabeth Taylor, která jej nosila na náhrdelníku a říká se o něm, že dokáže člověka uklidnit v těžkých životních chvílích. Možná proto jej Elizabeth Taylor, která neměla život jednoduchý, tak ráda nosila. Peridot neboli olivín a tyrkys, které patří taky mezi dražší minerály, mají prý silně magické účinky a používaly se už ve starém Egyptě a v době Aztéků ke zdobení šperků a dalších předmětů.

DSC05173

Důvěra

Poslední bod, který rozhodně stojí za zmínku, je důvěra v prodejce. Nenakupujte minerály od prodejců, u kterých se vám “něco nezdá”. Pokud jsou ceny všech jejich minerálů podstatně nižší než zbytek cen na trhu, může to být známka toho, že jejich vzácné kameny nejsou pravé. Především pokud si kameny kupujete nejen díky jejich krásnému vzhledu, ale právě i díky jejich pozitivním vlastnostem, doporučujeme nakupovat od prodejce, kterému důvěřujete.

DSC04964

 

Mimo to: 


Přečtěte si i naše další články o minerálech a drahých kamenech:

Související články

Dárek: Luxusní přívěsek SWAROVSKI

Dárek: Luxusní přívěsek SWAROVSKI

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat kousek z luxusního pokladu plného SWAROVSKI přívěsků, který našel pan Korálek v našem skladu!

Číst více

Pečujete správně o své jantarové šperky?

Pečujete správně o své jantarové šperky?

Ať už přímo vy sami tvoříte šperky z jantaru, nebo jste takový šperk dostali darem, jistě chcete, aby vám vydržel co nejdéle krásný. Přečtěte si proto 10 pravidel, která byste měli v péči o jantarové šperky dodržovat.

Číst více

Objevte poklad jménem jantar

Objevte poklad jménem jantar

Nedávno jsme do nabídky zařadili jantarové korálky v několika různých tvarech a barvách a musíme říct jedno – sortiment jantaru nás úplně okouzlil! Sepsali jsme pro vás proto článek, který vám blíže představí tenhle poklad (nejen) od Baltského moře.

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 492 recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Rychlost vyřízení objednávky :-). Jeden den objednáno a ještě ten den jsem si mohla objednávku vyzvednout.

+ Rychlost

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Velmi příjemný obchod, rozmanitý sortiment, je z čeho vybírat

Ověřený zákazník
Úterý, 21. Září 2021

100%

Velký výběr zboží, velmi dobrá komunikace obchodu, rychlé a bezchybné vyřízení objednávky

+ rychlé a bezchybné vyřízení objednávky
+velmi dobrá komunikace obchodu
+velký výběr zboží