Jak dekorovat samotvrdnoucí hmotu

Samotvrdnoucí hmota se těší takové oblibě i kvůli tomu, že ji můžete dekorovat na tisíc způsobů. Pomocí hmoty si prakticky vymodelujete své „čisté plátno“, které vám dá základní tvar. Je však jen na vás, ve směru jakého stylu se dále vydáte.

Jak dekorovat samotvrdnoucí hmotu

Pátek, 13. srpen 2021

Samotvrdnoucí hmota má 2 základní principy dekorování – před vytvrdnutím a po vytvrdnutí. Pokud dekorujete hmotu před vytvrdnutím, máte možnost změnit její vlastní strukturu. Po vytvrdnutí pak už dekorujete pouze její povrch.

Před vytvrdnutím

Obtiskávání

Tvárnost hmoty můžete využít pro obtisk různých předmětů, pomocí kterých vytvoříte zajímavé textury. Například listy, trávy, sušené ovoce nebo oříšky dodají vašemu výrobku žádaný dotek přírody. Ale využít můžete prakticky cokoliv, co má zajímavý tvar nebo strukturu.

Změna barvy hmoty

Základní barva samotvrdnoucí hmoty je bílá a terracota. Hmota DAS je i v barvě kamene, ale tím to hasne. Co dělat, pokud chcete pracovat s různě barevnými hmotami? Stačí vám trocha akrylové barvy, kterou přimícháte do bílé hmoty. Trochu barvy vytlačte z tuby přímo na hmotu a pak ji v rukách zapracovávejte tak dlouho, dokud barva není jednotná. Dál už pak s hmotou pracujte, jak jste zvyklí.

Náš tip: Pomocí dvou odstínů hmoty, které nedokonale spojíte dohromady, můžete vytvořit mramorový efekt.

Okořeněná hmota

Organický vzhled je teď natolik trendy, že už se pro dekorování využívá i opravdické koření. Vezměte si mlýnek s pepřem, barevným pepřem nebo chilli a na povrch vyválené hmoty namelte koření. Poté jej do hmoty lehce přitlačte válečkem. Nezapomeňte výrobek po vyschnutí dobře zalakovat, aby koření drželo na místě.

Třpytky, kam se podíváš

Zejména děti ocení, že do samotvrdnoucí hmoty mohou zapracovat také třpytky nebo barevné pudry. Stačí jich trochu nasypat na hmotu a pak dobře prohníst v ruce. Dál už s hmotou můžete pracovat dle libosti.

Transfer motivu

Nejste si úplně jistí svým malířským talentem? Nevadí! Stačí vám inkoustová tiskárna. Vyberte si obrázek, který má výrazné linie a není příliš detailní. Vytiskněte ho na nejvyšší možnou kvalitu tisku, aby v sobě měl co nejvíce inkoustu a ostřihněte přebytečný papír kolem obrázku. Poté si namočte prst ve vodě a zlehka potřete povrch hmoty. Dejte si pozor na to, abyste dokonale namočili celou plochu, na kterou budete obrázek pokládat. Poté přiložte obrázek na hmotu vytištěnou stranou dolů a jemně zahlaďte. Po 3 minutách můžete papír opatrně sloupnout.

Pozor, pokud chcete obtiskávat nápisy, je třeba je vytisknout zrcadlově obrácené!

Po vytvrdnutí výrobku vezměte obtisknutý obrázek jako vodicí linky a obtáhněte je pomocí štětce a akrylových barev nebo akrylových fixů. Tento postup je skvělý, pokud chcete udělat více výrobků, u kterých je důležité, aby obrázky nebo nápisy byly totožné.

Po vytvrdnutí

Štětec + barvy

Akrylové barvy na hmotu nanášejte pomocí štětce. Můžete malovat konkrétní motivy nebo třeba jen abstraktní barevné tvary. Pokud vás na malování neužije, můžete barvu na výrobek nastříkat – pomocí většího plochého štětce nebo zubního kartáčku, jejichž štětiny namočíte do barvy. Prstem pak jemně po štětinách přejíždějte, cca 20 cm od výrobku, vytvoříte tak na jeho povrchu drobné tečky, které jsou aktuálně velice trendy.

Akrylové fixy

Fixy jsou prima způsob, jak na hmotu malovat detailněji i v případě, že vás děsí práce s tenkým štětcem. Můžete s nimi malovat, psát nebo třeba dokreslit drobnosti na podklad, který jste dříve namalovali akrylovou barvou.

Vypusťte umělce

Ať už váš styl tíhne více ke klasice, folkloru, nebo abstrakci, samotvrdnoucí hmota vám dá možnost se kreativně vyřádit. Budeme moc rádi, když s námi budete výsledky své práce sdílet!

Související články

Luxusní přívěsek SWAROVSKI jako dárek

Luxusní přívěsek SWAROVSKI jako dárek

Pouze do rozdání zásob máte možnost získat kousek z luxusního pokladu plného SWAROVSKI přívěsků, který našel pan Korálek v našem skladu!

Číst více

5 tipů na tvoření v bílé barvě!

5 tipů na tvoření v bílé barvě!

Vyzkoušejte jeden z těchto 5 návodů na tvoření v bílé barvě nebo vytvořte něco podle sebe a zapojte se do naší lednové tvořivé výzvy!

Číst více

Výzva od Korálků 2021

Výzva od Korálků 2021

Pojďte se spolu s námi ohlédnout za loňským rokem a 10 soutěžními výzvami od Korálků! >>>

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 734+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 20. Leden 2022

100%

Obchod Korálki mi vyhovuje nabídkou a rychlostí dodání zboží.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 20. Leden 2022

100%

velmi rychlé vyřízení

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 20. Leden 2022

100%

jako vždy jsem spokojená