Inspirace za plotem - Kytky od potoka

Pondělí, 12. říjen 2020

Přes plot se od potoka line omamná vůně květin nádherně kvetoucích bez použití syntetických hnojiv a pesticidů, zkrátka bez chemie. Už víte, kdo nám tentokrát odpovídal na naše otázky v rámci rubriky Inspirace za plotem? Kdo jiný, než Kytky od potoka, se kterými už delší dobu spolupracujeme a jejichž květiny jste mohli vidět i na některých našich fotografiích.

Inspirace za plotem - Kytky od potoka

Určitě jste někdy ochutnali domácí zeleninu nebo ovoce a rozdíl oproti tomu, co můžete koupit v supermarketu byl opravdu velký. A stejně tak poznáte i květiny vypěstované v souladu s přírodou. Kytky od potoka dokazují, že květiny nemusí cestovat přes půl Země, ale nádherné květiny je možná vypěstovat nejen lokálně, ale také bez použití chemie. 

DSC07133

Tak jako nás zdobí šperky, naše domácnosti nebo důležité události, jako jsou třeba svatby nebo narozeninové oslavy, často zdobí květiny. To samozřejmě není jediným pojítkem květin a korálků. V neposlední řadě i z květin lze vytvořit spoustu originálních šperků či dekorací, inspiraci můžete najít třeba zde v naší inspirační galerii. Přečtěte si odpovědi Míly Hilgertové z Kytek od potoka a nahlédněte do rozkvetlého hospodářství nedaleko Velkých Přílep.

 

Jak bys popsala a více přiblížila Kytky od potoka? 

Pěstujeme a prodáváme květiny, které otevírají srdce. Zní to jako příšerné klišé, abyste to pochopili, je potřeba to zažít. Na malé statku u Velkých Přílep obnovujeme hospodářství a zároveň přinášíme lidem zpátky lokální květiny. Vědomí, že krásná kytice nemusí cestovat přes půl světa a zanechat za sebou spoušť. Naše kytice mají i svůj osobitý a specifický design a každá kytice překvapí. Nikdy totiž nevíte, co zrovna kvete. Prostě jiné květiny.  

Nejkrásnější na celém procesu je to, že každou květinu známe od semínka. Naklíčíme, vypipláme, na poli se staráme o to, aby měla dostatek vody, světla. Květiny je také potřeba sklízet ve správnou chvíli, kombinovat se správnými druhy tak, aby vznikla dokonalá kytice.  

DDE01351

Co bylo na začátku vzniku značky? 

Můj praděda Tomek. Sedlák z Velkých Přílep. Měl krávy, koně, polnosti. V 50. letech Tomkovi dopadli stejně jako tisíce jiných rodin. Znárodnili téměř celý jeho majetek. Rodinu vystěhovali do sousedního domečku o dvou místnostech. Nechali jim okolní pozemek, takovou džungli křoví.  

V 90. letech dědovi v restitucích vrátili pole i statek. Pole se ocitla uprostřed velkých lánů. Statek byl v podstatě vybydlený, holé zdi. Nikdo nám nevrátil to nejdůležitější – rodinnou tradici a znalosti. Dědeček byl už v důchodu a vyřešil situaci stejně jako většina restituentů – něco prodal, pole pronajal místnímu zemědělskému družstvu a statek jako sklad stavebnin. 

Vystudovala jsem agroekologii a začala pracovat na Ministerstvu životního prostředí. Snažila jsem se změnit svět shora. Chyběla mi vůně hlíny, rozkvetlé zahrady a radost. Odešla jsem do nevládního sektoru, kde mi práce dávala větší smysl. S PRO-BIO ligou jsme založili KomPot. Zelinářství založené na principu komunitou podporovaného zemědělství. To mi změnilo život. Ucítila jsem, jakou sílu má to, že pracuji na poli, kde pracoval praděda. A taky jsem pochopila, že to, co jsem se naučila v zahradě od svých prarodičů a rodičů, je jedinečné. 

Uvědomila jsem si, že pěstování je moje životní vášeň. A jednou kamarádka Iveta řekla: “Když nám jde tak dobře zelenina, proč by nešly ekologické květiny?” Dlouho jsem neváhala. Za pár měsíců jsme vykácely křoví, zoraly a začaly sázet první květiny… První Kytky od potoka.  

DSC04789

Prozradíš něco ze svého "know-how"? Jak vypadá výroba? 

Pěstujeme bez chemie a “nasloucháme” přírodě. Mnoho zemědělců tvrdí, že pěstovat dnes něco bez chemie je téměř nemožné. Nám to však funguje. Pěstování bez chemie není utopie. Stačí se podívat z okna. Příroda funguje dokonale sama o sobě. Naše společnost je nastavena na svádění neustálé války s tím, co nás v našich očích takzvaně ohrožuje. Tyto boje vedeme často nevědomě, na velmi hlubokých úrovních, jsme v tom vychovaní. Přitom je to zbytečný výdej energie a dlouhodobě to nefunguje. Typickým příkladem je nekonečná válka proti plevelu, slimákům, sedmikráskám nebo pampeliškám v trávníku... Podle mě naše cesta nespočívá v tom, abychom se těmto věcem a jevům vzpírali a snažili se je za každou cenu vymýtit. Pokud do zahrady vstupuji s myšlenkou na to, koho tam zlikviduji, vnáším do pěstování zbytečně negativní energii. Já se místo boje snažím soustředit spíše na to, že i ten nejmenší článek v řetězci tu má nějakou důležitou úlohu. Všechno má svůj smysl. Například v případě slimáků lze krásně vysledovat, že se primárně živí „slabými“ kusy rostlin – jejich přirozenou rolí je totiž uklízení. Automaticky jdou po všem, co je nemocné, hnijící nebo umírající. Plevele jsou svým způsobem také léčitelé. Typicky se vyskytují v půdě, která potřebuje nějakým způsobem pomoci – například pcháč roste ve ztvrdlé zemi, kterou svým tlustým silným kořenem pomáhá kypřit. Jakmile je půda kyprá a zúrodněná, pcháč přirozeně vymizí. 

O své know-how se pravidelně dělíme na worskhopech. Učíme lidi, jak pěstovat bez chemie, jak správně uvázat dokonalou kytici, vytvořit věnec z čistě přírodních materiálů. Děláme i individuální komentované sběry. Projdeme se po poli, nasbíráme květiny a povídáme si o nich.  

Odkud se bere inspirace pro tvou tvorbu? 

Třeba v přírodě. Zrovna v našem oboru se stačí podívat kolem a inspirace přijde sama. Samozřejmě sledujeme i současné floristické a svatební trendy. Největší inspirací je pro nás měnící se roční období. Naši zákazníci, nevěsty, pro které tvoříme vazby. Každá je totiž jedinečná a květinová výzdoba to umí dokonale vystihnout. Sledujeme i zahraniční sociální sítě. Učíme se nové vazby, nové postupy. Inspirujeme se i navzájem v týmu.  

DDE01154

Související články

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Výzva Tvořte z papíru: rozhovor s Martinou Žemličkovou

Přečtěte si rozhovor s Martinou, naší marketingovou ředitelkou, která ráda tvoří z papíru různá přáníčka, dekorace a origami postavičky. To by nebyla pořádná porada, aby nevzniknul alespoň jeden origami jeřáb! :)) Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Rozhovor o Art Clay tvorbě s Alenou Štukavcovou Doležalovou

Přečtěte si rozhovor s Alenou Štukavcovou Doležalovou, vítězkou soutěže The International Silver Accessories Contest 2023 v kategorii tvorby prstenů. Povídali jsme si o tom, kde bere inspiraci pro svou tvorbu, jaký je její nejoblíbenější šperk i o tom, co by doporučila těm, kteří chtějí s tvořením s Art Clay začít. 

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Výzva Tvoření náramků z minerálů: rozhovor s ambasadorkou Zuzanou Dobšíčkovou

Přečtěte si rozhovor se Zuzkou naší ambasadorkou pro tvorbu náramků z minerálů. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak s tvorbou sama začala, kde hledá inspiraci nebo co by vzkázala těm, kteří by chtěli začít.

Všechny články



Ověřeno našimi zákazníky
98 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 6 650+ recenzí - zobrazit vše

Eva
Středa, 27. Březen 2024

100%

Rychlé dodání, pečlivě zabalené, velká spokojenost. Všem doporučuji.

Olga
Úterý, 26. Březen 2024

100%

Široká nabídka a rychlé dodání.

Milena
Neděle, 24. Březen 2024

100%

rýchlosť