10 způsobů využití pryskyřice

Křišťálové šperky nejsou to jediné, k čemu vám může pryskyřice posloužit. Co třeba originální dekorace do domácnosti nebo personalizované klíčenky jako dárek pro nejbližší?
10 způsobů využití pryskyřice

Sobota, 30. Květen 2020

Šperky z křišťálové pryskyřice jsou nejen krásné, ale také unikátní. Vzhledem k tomu, že pryskyřicí můžete zalévat opravdu cokoliv, můžete vytvářet stovky naprosto originálních šperků. Kdo doplňky z pryskyřice již zná, tuší, že existuje několik druhů pryskyřice, které mají své specifické vlastnosti. Díky těmto vlastnostem, které je odlišují, si potom vybíráme tu správnou pryskyřici přesně pro náš šperk či dekoraci.

My jsme vám chtěli tento proces zjednodušit, a proto jsme pro vás připravili krátkého průvodce, který dodá inspiraci a možnosti používání a zároveň vás prakticky navede ke správné volbě pryskyřice.

Co všechno mohu s pryskyřicí dělat?

Zalévat květiny

Máte oblíbené květy, růži z maturitního plesu nebo se vám prostě jen líbí první jarní fialky? Zvěčnění květů díky zalití křišťálovou pryskyřicí je velmi populární. Můžete použít usušené okvětní plátky, celé živé květy nebo kombinaci.
K zalévání květin je ideální křišťálová pryskyřice imitující sklo, jelikož se používá na silnější odlitky a větší šperky nebo dekorace, jako jsou například skleničky s květy vylité pryskyřicí.

 

Zalévat třpytky nebo korálky

Co třeba šperky, které vypadají jako noční obloha? Třpytky můžete do pryskyřice buď rovnou zamíchat a poté pryskyřici vylévat do silikonové formy, nebo je nalepit na dno lůžka vybraného komponentu a lůžko poté vylít pryskyřicí. Pokud chcete vytvořit iluzi noční oblohy, můžete natřít spodek lůžka černou barvou, nalepit na něj třpytky a zbytek třpytků zamíchat do pryskyřice, která může být buď transparentní nebo obarvená.

Pokud budete vytvářet silnější odlitek, je ideální pracovat s pryskyřicí imitující sklo, pokud budete používat tenčí odlitek nebo lůžko, je lepší pracovat s pryskyřicí pro glazurování.

DSC02094Zalévat můžete i své oblíbené rokajlové korálky. Zde platí naprosto stejný postup jako při práci s třpytkami. Podívejte se například na tyto krásné náušnice s korálky a Nunn Design komponenty s lůžky.

Vytvořit si suvenýr s pískem

Oblíbené jsou i šperky, které v sobě nesou kus z dovolené. Například klíčenka, ve které je zalitý písek z vaší oblíbené pláže. I zde písek můžete nalepit na dno lůžka nebo můžete nejprve vylít pryskyřici do půlky odlitku, posypat ji pískem, počkat až uschne a poté na písek dolít druhou část pryskyřice. Využít můžete jak pryskyřici imitující sklo, tak na glazurování.

Vylévat komponenty s lůžky

Existují speciální komponenty s lůžky pro křišťálovou pryskyřici, které mají formu přívěsku, spojovacího dílu nebo náušnic. Například Nunn Design nabízí všechny tyto sortimenty, a stejně tak je můžete najít i v kategorii stříbrných a pozlacených komponentů. Na dno lůžka poté můžete umístit oblíbený předmět a zalít ho pryskyřicí nebo lůžko můžete jen zalít barevnou pryskyřicí, a vytvořit si tak minimalistický šperk. Zde využijte pryskyřici pro glazurování, která má gelovitější strukturu, a nepřeteče vám přes lůžko.

Zachovat fotografii

Oblíbenou rodinnou fotografii můžete vložit na dno lůžka komponentu, zalít ho pryskyřicí pro glazurování, a vytvořit si tak osobní medailon. Nebo můžete použít speciální ohebnou pryskyřici a fotografii, která musí být dokonale narovnaná, položit na silikonovou podložku, zalít ji tenkou vrstvou ohebné pryskyřice a nežádoucí okraje zaschlé pryskyřice poté obstřihnout. Zalaminovanou fotografii můžete buď vystavit na stole nebo ji použít jako klíčenku.

Vytvářet imitace krystalů

Díky speciálním barvám můžete pryskyřici imitující sklo obarvit. Tyto barvy zachovají pryskyřici transparentní, ale dodají jí nádech požadované barvy. Díky silikonové formě můžete takto vytvářet desítky imitací barevných krystalů.

Vytvořit zajímavé barevné obrazce

Speciální barvy nebo perleťové pudry můžete rozmíchat v separátních kelímcích v trošce pryskyřice a poté je nalít na sebe nebo vedle sebe do formy a párátkem barvy roztahovat do požadovaných obrazců a vzorů. Takto si můžete vytvořit například zajímavé podtácky, které vypadají jako geody. Na tuto techniku je ideální pryskyřice imitující sklo, která má tekutější formu a lépe se vám s ní bude pracovat.

Tvořit ohebné šperky

Místo fotografie můžete použít jiný obrázek a nebo použijte jen obarvenou pryskyřici. Na silikonovou podložku rozprostřete tenkou vrstvu pryskyřice a necháte zaschnout. Suchý plát poté obstřihnete podle požadovaného tvaru a délky a na konce připevníte zapínání.

Vytvářet šperky s perleťovým nádechem

Pokud byste chtěli šperky z pryskyřice, která není jen barevně tónovaná, ale je perleťově obarvená, stačí místo tekutých barev sáhnout po perleťových pudrech. Pudr doporučujeme vmíchat přímo do pryskyřice a obarvenou pryskyřici používat k odlitkům nebo k vylévání. Pudry můžete používat v kombinaci s jakoukoliv pryskyřicí.

Použít ji jako nejspolehlivější lepidlo

Pokud jste si například vytvořili vlastní kabošony, do kterých jste zvěčnili malá kvítka a nyní přemýšlíte, čím na ně můžete připevnit kovové puzety, i tady vám postačí stejný materiál! Malé množství pryskyřice můžete použít nejen na lepení puzet, ale přilepíte s ní ke komponentům i další materiály, jako je například akryl, sklo, keramika, hladké dřevo, fimo a další.

Související články

Jak obarvit Jesmonite?

Jak obarvit Jesmonite?

Láká vás vyzkoušet všechny možnosti, které přináší nová licí hmota Jesmonite? Pak byste určitě měli vědět více o tom, jak můžete hmotu obarvit.

Číst více

Jak pracovat s hmotou Jesmonite?

Jak pracovat s hmotou Jesmonite?

Tvoření s Jesmonite hmotou je hračka! V tomto článku se dozvíte, jak tuto hmotu správně připravit, jak s ní pracovat, jak tvořit s barvami a pigmenty a také jak hotový výrobek můžete dozdobit. 

Číst více

Jesmonite: 10 nejčastějších otázek

Jesmonite: 10 nejčastějších otázek

Jestli chcete začít tvořit s Jesmonite hmotou, ale ještě toho o ní mnoho nevíte, pak je tenhle článek přesně to, co si potřebujete přečíst!

Číst více

Vše skladem je ihned k odeslání
Možnost vyzvednutí v Praze v den objednávky
Nejširší síť korálkových prodejen v ČR
Zvýhodněná cena pro větší balení

Ověřeno našimi zákazníky
99 % zákazníků nás doporučuje
z celkem 5 577+ recenzí - zobrazit vše

Ověřený zákazník
Pondělí, 25. Říjen 2021

100%

velký výběr zboží pro tvoření za dobré ceny, bezproblémové a rychlé dodání

+ velký výběr zboží pro tvoření
+dobré ceny
+bezproblémové a rychlé dodání

Ověřený zákazník
Sobota, 23. Říjen 2021

100%

Vše naprosto perfektní.

Ověřený zákazník
Čtvrtek, 21. Říjen 2021

80%

Objednavka odesla az za 2 dny do zasilkovny, jinak se vsim spokojenost